اظهارات مسخره آميز رييس کميسيون انتخابات قابل انديشه است!

 

کميسيون انتخابات در واکنش به افشاي هزاران شناس‌نامه و برچسب جعلي که براي انتخابات پارلماني توزيع شده است، گفته است: « ايتلاف بزرگ ملي به هدف ضربه زدن به روند انتخابات، اسناد جعلي را فاش کرد.»

رييس اين کميسيون انتخابات در يک نشست خبري در مورد نشر اسناد جعلي مربوط به روند ثبت نام راي دهنده‌گان گفته است که فاش کردن اين اسناد جعلي بي وقت است و به نفع يک روند ملي نيست.

اين در حاليست که اعضاي ايتلاف ملي پس از افشاي هزاران شناس‌نامه و برچسب جعلي که قرار است از اين اسناد در انتخابات پارلماني و انتخابات رياست جمهوري آينده استفاده شود، مدعي اند که حکومت، کميسيون انتخابات و اداره ثبت احوال نفوس در تهيه اين اسناد جعلي در تباني با هم شريک هستند و بدون ولايت غزني اين شناس‌نامه‌ها را در 33 ولايت توزيع کرده اند.

از سويي‌هم اداره ثبت احوال نفوس گفته است: «افشاي اين شناس‌نامه‌هاي جعلي از سوي احزاب مخدوش ساختن اذهان عامه است؛ احزاب سياسي نخست بايد اين اسناد را به اين اداره مي‌داد و سپس اقدام به نشر آن‌ها مي‌کرد.»

هرچند شهروندان افغانستان پيش از افشاي اين اسناد هم به استقلاليت کميسيون انتخابات و صداقت حکومت به ويژه ارگ نشنيان براي برگزاري انتخابات پارلماني به گونه شفاف و عادلانه بي‌باور بودند، اما با افشا شدن اين اسناد، بار ديگر تشت رسوايي حکومت و کميسيون انتخابات به زمين افتاد و بي‌اعتمادي مردم نسبت به برگزاري از گذشته کرده هم بيشتر شد.

اين در حاليست که برخي از نهادهاي ناظر بر انتخابات روز گذشته، با ابراز نگراني از روند نابسامان انتخابات، مدعي شدند که «کميسيون انتخابات بسياري از حقايق  در مورد انتخابات را  از مردم پنهان مي‌کند.»

پيش از اين نيز گزارش‌هاي مبني بر انتقال مواد انتخاباتي به صورت غير قانوني از سوي کميسيون انتخابات به ولايت‌هاي شرقي افغانستان به نشر رسيده بود، اما کميسيون انتخابات اين گزارش‌ها را بي‌اساس خوانده بود.

انتخابات پارلماني 28 ميزان که به عنوان مهم ترين موضوع براي شهروندان افغانستان و سرنوست آينده اين کشور به حساب مي‌آيد در گروه حلقات خاص که در صدد مهندسي سازي نتايج انتخابات و گماشتن افراد نزديک به خود را به پارلمان آينده دارند، قرار دارد.

نهادهاي ناظر بر انتخابات هم‌واره گفته اند کميسيون انتخابات برنامه جامع براي برگزاري انتخابات ندارند و با آنچه در حال حاضر در کميسيون جريان دارد، بعيد به نظر مي‌رسد که انتخابات به گونه سالم برگزار شود.

مورد ديگر که صداقت کميسيون انتخابات و حکومت را در راستاي برگزاري يک انتخابات شفاف و عادلانه زير پرسش برد، ادعاي کميسيون انتخابات مبني بر ثبت نام بيش از 9 ميليون نفر براي راي دهي در انتخابات آينده بود که احزاب سياسي اين آمار کميسيون را دروغ محض و جعلي خوانده و تاکيد کردند که کمتر از 3 ميليون نفر براي راي دهي در انتخابات پارلماني ثبت نام کرده اند.

باورها بيشتر بر اين است که محمد اشرف غني تلاش دارد، تا با توزيع شناس‌نامه‌ها و برچسب‌هاي جعلي زمينه را براي تقلب در انتخابات پارلماني هم‌وار سازد و از سويي‌هم، مي‌خواهد با اين شناس‌نامه‌هاي جعلي بار ديگر در انتخابات رياست جمهوري آينده پيروز شود، اما آگاهان تاکيد مي‌کنند که اگر حکومت و کميسيون انتخابات دست از مهندسي سازي نتايج انتخابات و زمينه سازي براي تقلب بر ندارند، اين بار کشور به بحران خواهد رفت.

از سويي‌هم اظهارات رييس کميسيون انتخابات در پيوند به افشا سازي شناس‌نامه‌ها و برچسب‌هاي جعلي توسط ايتلاف بزرگ ملي، خنده‌دار و مسخره به نظر مي‌ رسد و قابل انديشه است. زيرا در صورتي که با اين اسناد جعلي انتخابات برگزار شود، آن‌گاه پروسه ملي ضربه خواهد خورد و يا اين که افشا سازي اين اسناد پروسه ملي انتخابات را ضربه خواهد زد، به نظر مي‌رسد آقاي صياد تقلب را نسبت به افشا شدن اسناد تقلبي برتري مي‌دهد که واقعن تاسف بار است؟!

اشتراک گذاری:

نظر بدهید