جناح‌هاي رقيب در عراق موفق به تشکيل ايتلاف شدند

 

گروه‌هاي سياسي رقيب در عراق پس از ماه‌ها بلاتکليفي پس از انتخابات پارلماني ماه مي در اين کشور اعلام کردند که موفق به تشکيل ايتلاف‌هايي شده‌اند که بر پايه آن مي‌توانند دولت آينده را شکل دهند.

خبرگزاري رويترز گزارش کرده که گروه مقتدي صدر، روحاني شيعه، و گروه شيعه حيدر عبادي، نخست وزير کنوني، خبر از تشکيل ايتلافي داده‌اند که تبديل به جناح اکثريت در پارلمان خواهد شد.

گروه رقيب ديگري به رهبري هادي العامري، فرمانده شبه‌نظامي و نوري المالکي، نخست‌وزير قبلي نيز مدعي شده‌اند که ايتلاف خود را به عنوان بزرگ‌ترين بلوک پارلماني تشکيل داده‌اند.

به گزارش رويترز، آن‌ها گفته اند، با جذب برخي نماينده‌گاني که قبلن به ايتلاف رقيب پيوسته بودند، بزرگ‌ترين ايتلاف پارلماني مستقل را تشکيل داده‌اند.

مالکي و عامري دو سياست‌مدار نزديک به ايران هستند، عبادي ترجيح مي‌دهد سياست‌مدار نزديک به امريکا معرفي شود و مقتدي صدر نيز مورد حمايت ملي‌گرايان قرار دارد که هم‌زمان دخالت ايران و آمريکا در عراق را رد مي‌کنند.

پارلمان عراق داراي 329 کرسي است و قرار است روز دوشنبه، دور جديد آن براي نخستين‌بار تشکيل   جلسه دهد و ضمن انتخاب رييس، فرايند تشکيل دولت جديد عراق را آغاز کند.

انتخابات پارلماني ماه مي عراق براي نخستين‌بار پس از شکست گروه داعش در اين کشور برگزار شد، اما اختلاف در نحوه شمارش آرا، اعلام نتيجه نهايي را تا ماه گذشته ميلادي به تأخير انداخته بود.

دولت آينده عراق بايد با دو چالش بزرگ بازسازي اين کشور پس از سه سال جنگ داخلي و ايجاد توازن در روابط خود را دو رقيب ديرينه و متحد بغداد يعني ايران و امريکا دست و پنجه نرم کند.

بلاتکليفي درباره ترکيب دولت آينده، به تنش‌ها در اين کشور همزمان با افزايش نارضايتي‌هاي عمومي از فقر خدمات عمومي، بيکاري فزاينده و روند کند بازسازي کشور پس از جنگ داخلي، دامن زده بود.

با آن که بازشماري آرا اعلام نتايج انتخابات را سه ماه به تأخير انداخت، اما تغيير اندکي در آراي اوليه ايجاد کرد؛ مقتدي صدر 54 کرسي پارلمان عراق را در اختيار دارد، بلوک نزديک به امريکا با 48 کرسي در جايگاه دوم، عبادي با 42 کرسي در جايگاه سوم و جناح مالکي با 25 کرسي در جايگاه پنجم قرار دارند.

خبرگزاري عراق سندي را نشر کرده که بر اساس آن، ايتلاف پارلماني بزرگي که مقتدي صدر و حيدر عبادي مدعي تشکيل آن شده‌اند، شامل 20 فهرست انتخاباتي است که در مجموع 187 کرسي را در مجلس جديد عراق در اختيار دارند.

بر اساس اين سند، نماينده‌گان وابسته به عمار حکيم، روحاني شيعه و اياد علاوي، معاون رييس‌جمهوري عراق و شماري از نماينده‌گان شيعه، سني، ترکمن، ايزدي و مسيحي هم جزو همين ايتلاف هستند. عامري و مالکي در ساعات پاياني روز يکشنبه در يک نشست خبري مشترک اعلام کردند که بزرگ‌ترين ايتلاف پارلماني متشکل از 145 کرسي را تشکيل داده‌اند.

اين در حالي است که دو حزب بزرگ کُرد عراق که در مجموع 43 کرسي را در پارلمان جديد اين کشور به دست آورده‌اند هنوز در هيچ يک از اين دو ايتلاف قرار ندارند. خبرگزاري رويترز نوشته اين دو حزب به همين دليل مي‌توانند نقش تعيين‌کننده‌اي در برتري عددي يکي از اين دو ايتلاف بر ديگري ايفا کنند.

از زمان سرنگوني صدام حسين در سال 2003 در عراق، قدرت در اين کشور ميان سه گروه قومي-مذهبي اصلي اين کشور تقسيم شده است؛ نخست‌وزير از ميان اعراب شيعه، رييس مجلس از ميان اعراب سُني و رئيس‌ جمهور از ميان کُردها انتخاب مي‌شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید