نهادهاي ناظر بر انتخابات؛ کميسيون انتخابات حقايق را پنهان مي‌کند

 

نهادهاي ناظر برانتخاباتي از وضعيت جاري روند انتخابات در کشور ابراز نگراني کرده، مي‌گويند که کميسيون انتخابات بسياري از حقايق اين روند ملي را پنهان مي‌کند.

نهادهاي ناظر با اشاره به افشاي برچسب‌هاي جعلي و شناسنامه‌هاي جعلي برچسب خورده از سوي ايتلاف بزرگ ملي، انتقاد دارند که کميسيون انتخابات پيش از اين در مورد مفقود شدن کتابچه‌هاي برچسب ثبت نام راي دهنده‌گان چيزي نگفته بود.

حبيب الله شينواري مسوول ديده‌بان انتخابات افغانستان روز دوشنبه (12 سنبله) در يک نشست خبري در کابل گفت: «نهادهاي مدني ناظر و مردم افغانستان از جريان مسايل مربوط به انتخاباتي     از سوي کميسيون انتخابات دور نگهداشته مي‌شوند و اين مسأله نگران کننده است.»

آقاي شينواري افزود، کميسيون انتخابات به جاي اين که اسناد ارائه شده مبني بر جعل و تقلب را در روند ثبت نام راي دهنده‌گان بررسي کند، طوري برخورد مي‌کند که طرف دخيل در انتخابات را مسوول قرار مي‌دهد.

عبدالوکيل بابکرخيل يک عضو ديگر نهادهاي ناظر انتخاباتي نيز گفت: «کميسيون انتخابات پس از افشاي جعل، مي‌گويد که 60 جلد کتاب برچسب روند ثبت نام راي دهنده‌گان مفقود شده و اداره ثبت احوال نفوس هم توزيع شناس‌نامه جعلي را رد مي‌کند؛ اين واکنش براي نهادهاي ناظر قابل قناعت نيست، اسناد جعلي بايد بررسي شود.»

آقاي بابکرخيل افزود که نهادهاي ناظر انتخاباتي و مردم افغانستان، کميسيون انتخابات و اداره ثبت احوال نفوس را در قبال سرنوشت کشور مسوول مي‌داند و اين نهادها بايد پاسخ‌گو باشند.

اين در حالي است که روز گذشته کميسيون انتخابات، نشر اسنادي در مورد جعل در روند ثبت نام راي دهنده‌گان از سوي ايتلاف بزرگ ملي را پرسش برانگيز خواند و تاکيد کرد که ايتلاف بزرگ ملي مي‌خواهد روند برگزاري انتخابات را صدمه بزند.

اداره ثبت احوال نفوس نيز افشاگري ايتلاف بزرگ ملي را مخدوش کننده خواند و گفت که در مورد ادعاي اين جريان سياسي تحقيق مي‌کند.

با اين وجود، ديده بان انتخابات افغانستان ضمن تاکيد بر آوردن اصلاحات در روند انتخابات، پيشنهادات احزاب سياسي مبني بر تغيير سيستم انتخاباتي، استفاده از بايمتريک راي دهنده‌گان در روز انتخابات و نظارت احزاب از روند انتخابات را براي شفافيت انتخابات مهم خواند و از اين پيشنهادات حمايت کرد.

اين نهاد ناظر انتخاباتي از تمامي طرف‌هاي دخيل در انتخابات خواستند تا راه حلي را براي بيرون رفت از چالش‌هاي انتخاباتي مشترکن دريافت کنند تا اعتماد مردم بر روند انتخابات بازسازي شود.

کميسيون انتخابات، پيشنهادهاي احزاب سياسي در مورد اصلاحات در روند انتخاباتي را نا وقت خوانده‌اند در حالي که احزاب سياسي مي‌گويند که اين پيشنهادها را از يک سال پيش مطرح کرده اند ولي حکومت براي آوردن اصلاحات در روند انتخابات هيچ اراده‌‌اي ندارد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید