هشدارکميسيون شکايات به نامزدان: اگر از وظايف تان کنار نرويد، از فهرست حذف مي‌شويد

 

کميسيون شکايات انتخاباتي به آن عده از نامزدان انتخابات پارلماني که وظايف رسمي دارند، هشدار داد که اگر ثابت گردد که از وظايف رسمي‌شان استعفا نداده‌اند و يا پيش از وقت براي خودشان کمپاين مي‌کنند با برخورد جدي اين کميسيون روبه‌رو خواهند شد.

علي رضا روحاني، کميشنر و سخن‌گوي کميسيون شکايات انتخاباتي روز دوشنبه (12سنبه)، در نشست خبري در کابل، گفت، کساني‌که مکلف به استعفا از وظايف رسمي‌شان هستند؛ اما تا کنون از وظايف‌شان کنار نرفته اند، نام‌هاي شان از فهرست نهايي نامزدان حذف خواهد شد.

او، گفت: «کساني‌که تاکنون از وظايف رسمي‌شان استعفا نداده‌اند و قانون آنان را به دادن استعفا مکلف کرده‌است، اگر از وظايف رسمي‌شان کنار نرفته باشند کميسيون‌هاي انتخاباتي را اغفال کرده‌اند، آنان غير واجد شرايط نماينده‌گي شناخته مي‌شوند، حالا هم و بعدن هم قابل حذف از فهرست نامزدان هستند.»

شماري از ناظران انتخابات مي‌گويند، موارد بسياري از اين‌که برخي از نامزدان مجلس نماينده‌گان از وظايف رسمي‌شان استعفا نداده‌اند و هم‌زمان با نامزد کردن خودشان براي پارلمان، کارهاي رسمي‌شان را نيز به پيش مي‌برند، وجود دارد.

در اين ميان ديده مي‌شود که شماري از نامزدان انتخابات پارلماني به‌شمول کابل در شماري از شهرهاي بزرگ به مناسبت روزهاي چون استقلال، عيد و مناسبت‌هاي ديگر عکس‌هاي شان را در چهار راه‌ها نصب کرده‌اند.

کميسيون شکايات انتخاباتي مي‌پذيرد که برخي از نامزدان پيش از آغاز مبارزات انتخاباتي براي خودشان کمپاين مي‌کنند، اما تأکيد مي‌کند نامزداني‌که به اين کار ادامه دهند 150 هزار افغاني جريمه نقدي خواهند شد.

از سويي‌هم، يوسف رشيد رييس اجرايي بنياد انتخابات آزاد و عادله افغانستان «فيفا» مي‌گويد شماري از نامزدان هم اکنون به حيث کارشناسان سياسي در بحث رسانه‌ها اشتراک مي‌ورزند که اين خود نوعي از تخلفات کمپايني مي‌تواند حساب شود.

آقاي رشيد مي‌گويد، هرگونه حرکت از سوي اين نامزدان که سبب مغشوش ساختن اذهان مردم گردد، کمپاين پيش از وقت حساب شده مي‌تواند.

قرار است انتخابات مجلس نماينده‌گان در 28 ميزان سال روان برگزار گردد و بر بنياد زمان بندي‌ها تاريخ آغاز مبارزات و کمپاين انتخاباتي براي نامزدان ششم ميزان است و اين روند در 26 ميزان بايد پايان يابد.

آگاهان امور انتخاباتي مي‌گويند، کميسيون مستقل انتخابات نبايد نام‌هاي آن نامزدان را که استعفاي‌شان را به گونه کتبي به اين کميسيون واگذار نکرده بودند، به فهرست نهايي جا مي‌داد.

نجيب احمدزي رييس پيشين کميسيون انتخابات مي‌گويد: «نامزدان پارلماني بايد پيش از اين استعفاي‌شان را به شکل نوشتاري به دفاتر ولايتي کميسيون يا دفتر مرکزي اين کميسيون واگذار مي‌کردند، کساني‌که به فهرست نهايي راه يافته‌اند و تاکنون از کار و وظايف‌شان استعفا نداده‌اند، نشان دهنده آن است که کميسيون نمي‌تواند انتخابات آينده را درست مديريت کند.»

کميسيون انتخابات نيز گفته‌است اگر ثابت گردد که نامزدان پارلماني پيش از آغاز مبارزات انتخاباتي براي خودشان کمپاين مي‌کنند و يا به کارهاي رسمي‌شان ادامه مي‌دهند، نام‌هاي شان از فهرست نهايي حذف خواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید