حقاني؛ تروريستي که در خانه‌اش مي‌جنگيد!

 

ضيا موسوي

گروه طالبان با نشر خبرنامه‌اي  مرگ مولوي جلال‌الدين حقاني در اثر بيماري را تائيد کرده و گفته اند جسد او، در افغانستان دفن شده است. براساس يک گزارش، جسد حقاني در ولايت خوست به خاک سپرده شده است. حقاني در ولايت پکتيا به دنيا آمده و با تهاجم ارتش سرخ به افغانستان به صف جنگ پيوست.

حقاني رهبر يک گروه تروريستي بود که در مناطق مرزي افغانستان و پاکستان فعاليت داشت. اين گروه از زمان تشکيل آن تاکنون حمايت نظامي و مالي حکومت و سازمان استخبارات پاکستان را با خود داشت و يکي از گروه‌هاي هراس‌افگن به‌شمار مي‌آيد که با تسلط بر برخي ولايت‌هاي مرزي نقش زيادي در تخريب و ويراني کشور داشته است.

ايالات متحده امريکا شبکه حقاني را «جنايت‌کار» خوانده بود که پس از ورود نيروهاي ناتو به افغانستان بارها برعليه نيروهاي اين سازمان دست به انجام حملات انتحاري زده‌اند. حمله بالاي سفارت امريکا و هوتل انترکانتيننتال  در کابل از جمله حملات مرگ‌باري بودند که اين گروه آن را سازماندهي کرده بودند.

جلال الدين حقاني يکي از متحدان گروه طالبان بود که در زمان حاکميت اين گروه به عنوان اقوام و سرحدات کار کرده است.

گفتني است که پيش از اين هم خبر مرگ و يا کشته‌شدن حقاني بارها منشر شده است. پيشتر روزنامه دان پاکستان به نقل از منابع نزديک به مقام‌هاي ارشد گروه طالبان نوشته بود که مولوي حقاني بنيان‌گذار و رهبر شبکه حقاني حدود يک سال پيش درگذشته است.

شبکه حقاني بخشي از ماشين جنگ و خشونت در افغانستان است که سال‌هاست سرگرم خون‌ريزي و کشتار نظاميان و غيرنظاميان در کشور است.

اين در حالي‌است که مرگ و زنده‌گي رهبران گروه‌هاي تروريستي در افغانستان رازهاي زيادي پشت سر دارند. از مرگ اسامه بن لادن و ملاعمر گرفته تا حقاني، همه‌گي دچار يک‌نوع ابهام است که بيش‌تر دست‌هاي استخباراتي و به خصوص «آي‌اس‌اي» پاکستان در عقب آن قرار دارد.

سازمان استخبارات پاکستان تا زماني حيات رهبران گروه‌هاي تروريستي براي آن‌ها اهميت دارد که طبق نقشه و برنامه آن‌ها حرکت کنند، در غير آن‌صورت حمايت‌هاي نظامي و مالي اسلام‌آباد را از دست خواهند داد و چه‌بسا که به کام مرگ کشانده مي‌شوند. بارها آگاهان مسايل نظامي و استخباراتي منطقه اذعان کرده‌اند که پاکستان آن‌عده رهبران طالبان را که تمايل به صلح با حکومت افغانستان دارند يا تحت فشار قرار مي‌دهد و يا با روش‌هاي گوناگون ديگر از سرِ راه بر مي‌دارد. با اين حساب، قصه مرگ و زنده‌گي رهبران مثل حقاني و ملاعمر براي بسياري از سازمان‌هاي استخباراتي منطقه و جهان، يک امر ساده است که آن‌ها را مي‌ميرانند و يا هم زنده و در خفا نگه مي‌دارند. حالا که گفته مي‌شود جلال‌الدين حقاني مرده است، شايد اين‌بار سراج‌الدين حقاني پسر او که گفته مي‌شود در سال‌هاي اخير عملن مديريت شبکه‌ حقاني را در دست داشته- مسير خشونت و راه افراطي پدرش را ادامه دهد.

با اين‌همه، رفت و آمد رهبران شبکه‌هاي تروريستي چيز زيادي از داستان رنج و غم مردم افغانستان نمي‌کاهد. ريشه‌ي اين مشکل در آن‌سوي مرزهاست؛ جايي که هراس‌افگني، ترور و دشمني از آن‌جا ريشه مي‌گيرد، دستور مي‌پذيرد و در اين‌سوي مرز توسط افرادي که شکار اين دستگاه‌‌ها شده‌اند، عملي‌ مي‌شود!

اشتراک گذاری:

نظر بدهید