امسال 1600 نفر هنگام عبور از مديترانه جان باخته‌اند

 

سازمان ملل متحد گفته است، با وجودي که تعداد مهاجران و پناه‌جوياني که با عبور از درياي مديترانه به اروپا مي‌آيند، به شدت کاهش يافته، اما احتمال مرگ در طول اين سفر خطرناک افزايش يافته است.

به گزارش خبرگزاري رويترز کميسارياي عالي سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان در گزارش تازه خود اعلام کرده است که بين ماه‌هاي جنوري و جولاي بيش از 58 هزار مهاجر و پناه‌جو با عبور از درياي مديترانه به اروپا رسيده اند که به نسبت همين دوره در سال 2017 حدود 41 درصد کمتر است.

براساس اين گزارش تعداد افرادي که از مسير بسيار خطرناک مديترانه مرکزي به ايتاليا آمده اند در هفت ماه سال جاري به حدود 18 هزار نفر کاهش يافته درصورتي که اين رقم در دوره مشابه سال پيش بيش از 95 هزار نفر بود.

اما اين نهاد هشدار مي‌دهد که عبور از مديترانه خطرناک تر شده و درصد افرادي که هنگام طي اين مسير جان خود را از دست مي‌دهند به شدت افزايش يافته است.

طي 7 ماه اول سال جاري ميلادي حدود هزار و 600 نفر در اين سفر خطرناک کشته شده اند. از اين  تعداد حدود هزار و 200 نفر در مسير مديترانه مرکزي جان خود را از دست داده اند که حدود نصف قربانيان سال گذشته است درصورتي که تعداد مهاجراني که به ايتاليا آمدند پنج برابر امسال بود.

به اين ترتيب از هر 18 نفري که از طريق مسير مديترانه مرکزي قصد رسيدن به اروپا را دارد يک نفر کشته مي شود. در حاليکه رقم قربانيان در دوره مشابه سال گذشته يک نفر از 42 نفري بود که اين مسير را طي کرده اند.

پاسکال مورئا مسوول عمليات آژانس پناهنده‌گي سازمان ملل متحد در اروپا در بيانيه‌اي گفته است: “اين گزارش باري ديگر تاکيد مي‌کند که درياي مديترانه يکي از مرگ‌بار‌ترين مسيرهاي دريايي است. با توجه به کاهش چشم‌گير تعداد افرادي که به سواحل اروپا مي رسند اين وضعيت نه سنجش توانايي اروپا براي مديريت مهاجران بلکه سنجش انسان دوستي لازم براي نجات جان اين افراد است.”

رويترز افزوده است، با وجود کاهش چشم‌گير در ورود مهاجران اروپا در زمينه مهاجرت با يک بحران سياسي گسترده روبرو است.

دولت ايتاليا اعلام کرده است، مهاجراني را که در آب‌هاي ليبي نجات مي‌يابند، نمي‌پذيرد و هم‌راه با مالت بارها بنادر خود را به روي کشتي‌هاي سازمان‌هاي امداد و بشردوست که براي کمک به مهاجران در آب‌هاي منطقه تردد مي‌کنند بسته است.

اسپانيا تاکنون چندين کشتي مؤسسات خيريه و امدادرسان را که ايتاليا به آن‌ها اجازه ورود نداده بود پذيرفته است. طبق آمارهاي آژانس پناهنده‌گي سازمان ملل متحد تعداد مهاجراني که طي هفت ماه اول سال جاري وارد اسپانيا شده اند به نسبت دوره مشابه در سال پيش دو برابر شده و از مرز 27 هزار نفر عبور کرده است.

گزارش جديد آژانس پناهنده‌گي سازمان ملل متحد درست سه سال پس از انتشار تصاوير پيکر بي‌جان آلان کردي پسربچه خردسال سوري در سواحل ترکيه انتشار يافت که خطرهاي سفر مهاجران و پناهجويان به سوي اروپا را برجسته کرد.

خالد حسيني نويسنده افغانستاني و سفير حسن نيت آژانس پناهنده‌گي سازمان ملل هشدار داد که اروپا از درس‌هاي تکان دهنده از آن تصاوير نياموخته است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید