وزير تحصيلات عالي: پيشرفت علمي افغانستان، امنيت منطقه را پايدار مي‌کند

 

نجيب الله خواجه عمري در ديدار با رييس دانشگاه اصفهان ايران گفته است، پيش‌رفت افغانستان به ويژه در بخش‌هاي علمي و دانشگاهي به نجات اين کشور از بحران‌ها و ناهنجاري‌ها کمک مي‌کند.

آقاي عمري گفت که اگر کشورهاي همسايه و منطقه در اين زمينه دولت و مردم افغانستان را ياري کنند در حقيقت به خود کمک کرده‌اند، زيرا امنيت آن‌ها پايدار مي‌شود.

وزير تحصيلات عالي با بيان اين که افغانستان در 40 سال گذشته با نا امني و شرايط ناگواري مواجه بوده‌است، گفت: در اين مدت کشورهاي همسايه از جمله ايران و پاکستان بار سنگين مهاجران افغانستان را به دوش کشيدند و ما از مقام‌ها و مردم اين کشورها قدردان هستيم. او تأکيد  کرده است که کشورهاي همسايه از جمله ايران متأثر از تغيير و تحولات اين کشور هستند و رفاه و آرامش افغانستان به نفع کشورهاي همسايه است و اگر  اين کشورها در آموزش جوانان افغانستان را کمک کنند در نهايت به نفع همه کشورهاست.

آقاي خواجه عمري برخي از مشکلات در افغانستان ناشي از دانش کم بسياري از مردم افغانستان است.

وزير تحصيلات عالي هم‌چنان با اشاره به برنامه‌هاي اين وزارت تصريح کرد: بازنگري در دروس دانشگاهي با توجه به نيازسنجي از بازار و صنعت، تضمين کيفيت آموزش عالي، ايجاد مؤسسه تحقيق، تأليف و ترجمه و الکترونيکي کردن فرايندها از اولويت‌هاي اين وزارتخانه است.

وي به مذاکرات وزارتخانه‌هاي دو کشور افغانستان و ايران اشاره و اضافه کرد: در اين مذاکره‌ها بر تخصيص500 بورسيه پزشکي و دريافت شهريه از دانش‌جويان افغانستاني به ريال تأکيد شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید