پس از حمله تروريستي بر يک کلب پهلواني در غرب پايتخت؛ جاده‌هاي خالي و قبرستان‌هاي مزدحم

 

يک روز پس از دو حمله پي‌هم تروريستي بر يک کلب پهلواني درمنطقه‌ي  دشت برچي، در غرب کابل پايتخت نشينان دسته دسته جان جسدهاي شهيدان اين رويداد تروريستي را به قبرستان‌ها انتقال داده و دفن کردند. باشنده‌گان غرب کابل از ادامه ناامني‌ها در دهه محرم نگرانند.

صداي تلاوت قرآن در چندين محله قبرستان به گوش مي‌رسد. مردان با چهره‌‌هاي غم‌گرفته و مايوس مصروف کندن قبر اند. اجساد پس از انتقال به قبرستان يکي پي ديگر دفن خاک مي‌شوند. پهلواناني که تا ديروز مصروف مسابقه و تمرين‌هاي ورزشي بودند، امروز به خاک سپرده ‌شدند. در اين‌جا يکي درد پسر دارد و ديگري در غم برادر مي‌نالد.

با وجودي که افراد پوليس در نقاط مختلف قبرستان مراسم خاک‌سپاري را زير نظر دارند، اما مردم نگرانند که مبادا مهاجم انتحاري دسته‌هاي تشييع جنازه را هدف قرار دهند.

حمله دوگانه انتحاري تنها ساکنان غرب کابل را عزادار نکرده، بلکه در شرق کابل نيز  روزنامه‌نگاران و خبرنگاران پيکرهاي بي‌جان دو هم‌کارشان، سيدصميم فرامرز و رامز احمدي گزارشگر و تصويربردار تلويزيون طلوع نيوز را نيز به اک سپردند.

پس از نخستين حمله بر کلب ميوند، در حالي که صميم فرامرز براي مخاطبان به صورت زنده از محل رويداد گزارش مي‌داد، ناگهان صدايش قطع شد. او و تصويربردارش در حمله انتحاري دومي جان باختند.

جاده‌هاي غرب کابل يک روز پس از اين رويداد خلوت است. مردم کمتر به جاده‌ها و فروشگاه‌ها مي‌آيند و بيشتر مراکز آموزشي و مکتب‌ها تعطيل شده‌اند.

انتقاد مردم از ناتواني حکومت:

عزادارن مي‌گويند، حکومت در تأمين امنيت جان مردم کوتاه آمده است، به باور آنان در حالي که تروريستان به صورت حساب شده و قصدي مراکزي را هدف قرار مي‌دهند و نخبه‌ترين‌ها  را به قتل مي‌رسانند، اما حالا به اين باور رسيده اند که حکومت قادر به تأمين امنيت جان شان نيست.

يکي از اشتراک‌کننده‌گان مراسم تشييع جنازه گفت: «ما هر روز ذليلانه اجساد شهدا را دفن مي‌کنيم و دشمن به ما مي‌خندد، اما رييس جمهور مي‌گويد، دشمن به اهدافش نمي‌رسد».

شاهدان عيني مدعي اند که ماموران پوليس و امنيت ملي در حمله دومي به کلب ميوند غفلت و سهل‌انگاري کردند و با وجود تقاضاهاي مکرر مردم، جلو عبور و مرور وسايط و اشخاص را نگرفتند که در نتيجه در انتحار دومي نيز بسياري‌ها کشته و زخمي شدند.

عبدال‌واحد، يک شاهد عيني گفته است: «پرسونل حوزه بايد برکنار شوند. ما بارها صدا زديم که موتر‌ها را در محل نگذاريد و آن‌ها را چک کنيد، اما پوليس هيچ کاري نکرد. حالا شما بگوييد که مقصر اصلي کيست؟»

اين شاهد عيني هم‌چنان افزوده است: «خودم در محل بودم و زخمي شدم. دو چره در پاي و پشتم اصابت کرد. قسمت نبود که ما دو نفر زنده برآمديم، به خاطري که ما در بين مردم بوديم و در هنگام انفجار آن‌ها سپر ما شدند و اين شهدايي است که ديروز جان باختند.»

حفظ همبسته‌گي مذهبي:

در همين حال محمد اشرف غني رييس جمهوري کشور، روز پنجشنبه در مراسم افتتاح سمينار بين‌المللي بزرگداشت از شخصيت و کارنامه‌هاي علمي ابوريحان البيروني گفت که دشمنان مردم افغانستان با چنين حملاتي نمي‌توانند اتحاد مذهبي را در اين کشور خدشه دار کنند.

او گفت که مردم به صورت يک‌پارچه در سنگر دفاع از افغانستان خواهند ايستاد: «دشمنان وحدت و يکپارچه‌گي مذهبي ما هيچ‌گاهي به اهداف شوم شان که ايجاد تفرقه است نخواهند رسيد و مردم ما هم‌زيستي، مدارا و هم‌ديگر پذيري را بيشتر از گذشته حفظ خواهند کرد.»

اما اين اظهارات آقاي غني با انتقاد‌هاي تند آگاهان امور هم‌راه شد، به باور آنان اگر هدف آقاي غني از اين است که دشمنان مردم نمي‌توانند جنگ مذهبي را در افغانستان راه اندازي کنند، روشن است که شهروندان افغانستان هيچ‌گاه جنگ مذهبي نمي‌کنند، اما اگر اهداف آقاي غني از نرسيدن دشمن به اهداف ديگر است، دشمن به دليل ناکامي حکومت در تأمين امنيت جان مردم به هدف خود رسيده و هر روز صدها شهروند افغانستان در گوشه و کنار اين کشور کشته مي‌شوند، مسأله‌اي که به باور بسياري‌ها هدف اصلي دشمن است؛ يعني قتل عام شهروندان افغانستان!

با اين حال مردم نگران اند و تاکيد مي‌کنند که حملات تروريستي بر اين کلب پهلواني در غرب کابل نخستين حمله تروريستي نيست و آخرين حمله هم نخواهد بود و بيم آن مي‌رود که با فرا رسيدن ماه محرم گروه‌هاي تروريستي حملات شان بر گردهمايي‌هاي مردمي و عزا داران عاشورا را بيشتر سازند و اميد خود را از حکومت هم در راستاي تأمين امنيت از دست داده اند.

بيشترين حملات تروريستي بر منطقه غرب کابل تاکنون انجام شده و صدها کشته و زخمي برجاي گذاشته است که گروه تروريستي داعش بر عهده گرفته است.

گروه داعش در افغانستان،  بيشتر پيروان مذهب اهل تشيع و هزاره‌هاي اين کشور را تاکنون هدف قرار داده است. اين نگراني در حالي مطرح است که تا چند روز ديگر «دهه عاشورا» شروع مي‌شود که مراسم مذهبي براي شيعيان است.

با توجه به حملات داعش به مراکز مذهبي، اين نگراني وجود دارد که محرم امسال با تهديدهاي زيادي مواجه خواهد بود. به اين دليل، بسياري مردم به نزديکان شان توصيه مي‌کنند که تا حد ممکن از تجمعات خودداري کنند.

اين نگراني در ميان سخن‌رانان مراسم تشييع جنازه شهداي روز چهارشنبه (14سنبه) نيز مطرح شد. يکي از آن‌ها خطاب به حاضران گفت: «در جايي که مي‌بينيد زمينه خون‌ريزي جوانان است پرهيز کنيد و تدابير امنيتي شديدي را در مسجدها اتخاذ نماييد.»

سال گذشته حکومت براي جلوگيري از حملات خونين بر مسجدها، براي هر مسجد پنج محافظ مسلح را مؤظف کرد تا امنيت اين مراسم را تأمين کنند.

تا يک سال پيش حملات داعش بيش‌تر بر مسجدها و مراکز مذهبي متمرکز بود، اما حملات اخير در کابل نشان داد که همه گردهمايي‌ها و تجمعات که تلفات بيشتر در پي داشته باشند براي اين گروه هدف است.

اين گروه اخيرن مرکز آموزشي موعود را هدف قرار داد که بيش‌تر قربانيان اين حمله دانش‌آموزاني بودند که براي سپري کردن امتحان کانکور آماده‌گي مي‌گرفتند. در حمله بر کلب ورزشي ميوند، 26تن به‌شمول يک خبرنگار و يک تصوير بردار تلويزيون خصوصي طلوع نيوز شهيد شدند، و نزديک به 100 تن ديگر به‌شمول پنج خبرنگار و تصوير بردار رسانه‌هاي خصوصي زخم برداشتند.

با کشته شدن يک کشته و زخمي شدن هشت خبرنگار و تصوير بردار رسانه‌هاي خصوصي، دومين «چهارشنبه سياه» براي رسانه‌گران افغانستان رقم خورد.

پيش از اين نيز حدود چهارماه پيش در يک حمله تروريستي در منطقه شش درک کابل 8 خبرنگار و تصوير بردار رسانه‌ها کشته و نزديک به ده تن ديگرشان زخمي شدند

اشتراک گذاری:

نظر بدهید