ناکامي حکومت در تأمين امنيت؛ دومين «چهارشنبه سياه» براي شهروندان و جامعه رسانه‌يي کشور را رقم زد

 

شهروندان افغانستان، آگاهان سياسي و نهادهاي صنفي رسانه‌يي حکومت را به تأمين امنيت جان مردم متهم مي‌کنند و مي‌گويند، به دليل ناتواني اداره‌هاي امنيتي، غيرنظاميان هر روز به صورت وحشيانه توسط تروريستان به شهادت مي‌رسند.

از سويي‌هم نهادهاي صنفي رسانه‌يي، پس از شهادت يک خبرنگار و يک تصوير بردار و زخمي شدن، پنج خبرنگار و تصوير بردار ديگر در حمله تروريستي روزچهارشنبه در غرب کابل، حکومت را به نداشتن برنامه در تأمين امنيت جان خبرنگاران متهم مي‌کنند.

در همين حال، نهاد موسوم به «حرکت شهروندي افغانستان»  با اشاره به حملات تروريستي روزچهارشنبه در غرب پايتخت که منجر به شهيد شدن، 26 تن به‌شمول سيد صميم فرامرز خبرنگار و رامز احمدي تصوير بردار تلويزيون طلوع نيوز و زخمي شدن نزديک به 90 تن ديگر به‌شمول پنج خبرنگار و تصوير بردار رسانه‌ها، از حکومت انتقاد مي‌کند که در حفظ جان غير نظاميان کوتاه آمده‌است.

پس از وقوع حملات خونين اخير در کابل مسوولان نهاد موسوم به حرکت شهروندي افغانستان حمله بر غيرنظاميان را جنايت جنگي خوانده، مي‌گويند که اين چنين حملات هيچ توجيه ديني و مذهبي ندارد.

مسوولان اين نهاد روز جمعه (16سنبله) در يک نشست خبري در کابل ضمن محکوم کردن  حملات تروريستي، از نهاد‌هاي امنيتي انتقاد کردند که در تأمين امنيت جان مردم تلاش بيشتر کنند.

مهدي مبشر رييس اين نهاد گفت: «حکومت مسوول حفظ جان و مال مردم است و نهادهاي امنيتي متأسفانه نتوانستند که امنيت شهروندان کشور را تأمين کنند آن‌ها در قسمت کارشان کوتاهي کرده و ناکام بودند. خواست ما از حکومت اين است که در قبال جان و مال مردم بايد مسوولانه کار نمايند.»

او، هم‌چنان از حکومت خواست که نگذارد تا مردم بي‌گناه بيش از اين قربانيان حملات تروريستي در کشور گردند.

مسوولان اين نهاد از جامعه جهاني خواستند، تا يک اجماع جهاني را به وجود آورده و فشارهاي عملي را عليه گروه‌هاي تروريستي و کشورهاي حامي‌شان وارد نمايد.

از سويي‌هم وزارت امور داخله کشور گفته است، نيروهاي امنيتي هم‌واره در تأمين امنيت مردم کوشيده و تلاش کرده است تا مانع رويداد‌هاي تروريستي در کشور گردد.

حشمت رحيمي معاون سخن‌گوي وزارت امور داخله تاکيد کرده است که با مسوولاني که در رويداد اخير شهر کابل غفلت کرده باشند برخورد جدي وقانوني خواهد شد.

ظاهر قدير عضو مجلس نماينده‌گان، اما مي‌گويد، اداره‌هاي امنيتي غير مسلکي هستند و با اين وضعيت ناممکن است که امنيت کشور گرفته شود.

او با انتقاد از عمل‌کردهاي رييس جمهور غني، گفت: «آقاي غني دومين متفکر دنيا نيست، بلکه، مي‌توان او را دومين شر انداز جهان مي‌توان را لقب داد، زيرا او به خاطر برآورده شدن اهدافش، اقوام افغانستان را به جان هم انداخته است.»

مسووليت اين حملات تروريستي روزچهارشنبه را گروه داعش به عهده گرفته است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید