ني: ‌ در حکومت وحدت ملي در هر سال 13 خبرنگار کشته شده است

 

مسوولان نهاد ني؛ حمايت کننده رسانه‌هاي آزاد افغانستان، از آن‌چه که افزايش بي‌سابقه خشونت عليه خبرنگاران در دوره حکومت وحدت ملي مي‌خوانند به شدت ابراز نگراني کرده و مي‌گويند که در حکومت کنوني در هر سال 13 خبرنگار جان‌هاي شان را از دست داده‌اند.

مجيب خلوتگر، رييس اجرايي ني، روز دوشنبه (19 سنبله) طي نشست خبري در کابل گفت، افزايش قتل خبرنگاران عمق فاجعه را در حکومت وحدت ملي را نشان مي‌دهد.

آقاي خلوتگر تصريح نمود: «در طول 17 سال گذشته 95 خبرنگار داخلي و خارجي که کشته شده است 44 درصد آن در حکومت حامد کرزي و 65 درصد ديگر در حکومت وحدت ملي مي‌باشد».

او، بيان داشت که در حکومت وحدت ملي 53 خبرنگار کشته شده‌اند، در حالي‌که اين رقم در حکومت پيشين به رهبري حامد کرزي،‌42 خبرنگار بوده است.

رييس اجرايي ني اظهار داشت که به صورت ميانگين در هر سال حکومت وحدت ملي 13 خبرنگار کشته شده در حالي که در هر سال حکومت حامد کرزي سه خبرنگار کشته شده است.

آقاي خلوتگرافزود: «درزمان حکومت وحدت ملي نسبت به حکومت حامد کرزي تلفات خبرنگاران 4 برابر افزايش يافته است».

در آخرين مورد شام چهارشنبه هفته گذشته دو خبرنگار در يک حمله انتحاري در غرب کابل کشته شدند که به گفته مسوولان ني اين خبرنگاران به صورت عمدي هدف قرار گرفتند.

رييس اجرايي ني مي‌گويد:« زماني که به طب عدلي رفتم اجساد خبرنگاران شهيد شده را مشاهده کردم به حد متلاشي شده بود که هيچ شکي باقي نمي‌ماند که اين‌ها به صورت عمدي هدف قرار نگرفته باشند».

او، با بيان اين که تروريستان رسانه‌ها و خبرنگاران را دشمنان تعريف شده خويش مي‌دانند گفت، وظيفه حکومت است که براي خبرنگاران تأمين امنيت نمايد.

وضعيت بدخبرنگاران و رسانه‌ها در ولايت بلخ يکي ديگر از موضوعات نشست خبري مسوولان ني بود که مسوولان ني از بدتر شدن وضعيت خبرنگاري و دسترسي رسانه‌ها به اطلاعات در مزارشريف شاکي هستند.

افزايش خشونت عليه خبرنگاران، کتمان حقايق از سوي مسوولان محلي مزارشريف، عدم پاسخ‌گويي، گرم بودن اخبار جعلي درشمال کشور، خودسانسوري خبرنگاران و تهديد خبرنگاران ازموضوعاتي اند که ني آن را چالش‌هاي جدي  فرا راه خبرنگاران و رسانه‌ها در بلخ مي‌خواند.

آقاي خلوتگر گفت که حکومت خود در بزرگ‌نمايي ناامني‌هاي شمال کشور دست دارد، بنا بر اين از حکومت مي‌خواهد که دسترسي به اطلاعات را تسهيل کند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید