روند بازگشت مهاجران از ايران 53 درصد افزايش يافته است

 

مسوولان وزارت مهاجرين و عودت کننده‌گان افغانستان مي‌گويند که روند بازگشت مهاجران افغانستان از ايران در پنج ماه نخست سال جاري نسبت به زمان مشابه در سال گذشته،‌ 53 درصد افزايش يافته است.

حفيظ احمد مياخيل مشاور مطبوعاتي وزارت مهاجرين وعودت کننده‌گان به «خبر گزاري جمهور» گفته است، برخلاف گذشته در جريان چند ماه اخير روند بازگشت داوطلبانه مهاجرين افغان از ايران با افزايش چشم‌گيري روبرو بوده است.

او، افزوده است که د رجريان ماه‌هاي گذشته بيش از نيم ميليون مهاجر افغان از کشور ايران به گونه داوطلبانه و اجباري بازگشت کرده اند که اين رقم در زمان مشابه در سال گذشته 230 هزار نفر بود.

به گفته او،، آمارهاي ياد شده نشان مي‌دهد که روند بازگشت مهاجرين افغانستان از ايران در جريان امسال نسبت به سال قبل با 53 درصد افزايش روبرو بوده که کاهش  ارزش پول ايران در مقابل پول افغانستان و محدود شدن زمينه‌هاي کاري براي مهاجرين از دلايل عمده بازگشت روز افزون مهاجرين از اين کشور شمرده مي‌شود.

آقاي مياخيل با اشاره به تدابير و برنامه‌هاي حکومت براي استقبال از بازگشت مهاجرين بيان داشت که حکومت برنامه‌هاي متعدد کاريابي و حمايت از عودت کننده‌گان را در داخل و بيرون از کشور روي دست گرفته است.

او، گفت که براي عودت کننده‌گان در برنامه‌هاي ملي هم‌چون ميثاق شهروندي اولويت داده مي‌شود، کساني‌که  مشکل اقتصادي دارند، کم و بيش مورد حمايت مالي سازمان ملل متحد و حکومت افغانستان قرار مي‌گيرند و آن عده از مهاجرين که با مشکل سرپناه روبرو اند نمرات زمين براي ساختن سرپناه دريافت مي‌کنند.

مشاور مطبوعاتي وزارت مهاجرين، امضاي تفاهم‌نامه‌هاي اعزام کارگران به کشورهاي عربي از جمله امارات متحده عربي که در اين اواخر امضا شده است را از ديگر برنامه‌هاي حکومت براي حمايت از عودت کننده‌گان کشور خواند.

براساس گزارش‌ها در جريان هفته‌هاي اخير روند بازگشت داوطلبانه مهاجرين افغانستاني از ايران با افزايش بي پيشينه روبرو بوده، براساس اظهارات مقام‌هاي محلي هرات در هفته‌هاي اخير روزانه نزديک به 3 هزار نفر به گونه داوطلبانه از ايران بازگشت کرده و با مشکلات چشم‌گير معيشتي نيز روبرو مي‌شوند.

بازگشت داوطلبانه مهاجرين از ايران در حالي با افزايش روبرو شده است که سازمان ملل متحد گسترش فقر و خشک سالي را در جريان امسال در افغانستان نگران کننده خوانده و خواهان انتقال کمک‌هاي فوري براي نزديک به 5 ميليون شهروند افغانستان شده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید