تلاش براي بازگشايي 119 مکتب در هلمند با آغاز سال جديد آموزشي

 

همزمان با آغاز سال جديد آموزشي در ولايت جنگ زده هلمند در جنوب افغانستان، مسوولان معارف اين ولايت گفته اند، تلاش‌ها براي 119 مکتب که دروازه‌هاي شان به روي دانش‌آموزان بسته است، را آغاز کرده اند.

مسوولان معارف هلمند گفته اند، 400 مکتب و مدرسه ديني در اين ولايت وجود دارد که از اين ميان 119 باب مکتب آن بسته است.

داوودشاه صفاري رييس معارف هلمند به رسانه‌هاي محلي گفته است، تلاش‌ها براي بازگشايي دروازه‌هاي اين مکتب‌ها جريان دارد و تاکنون 6 باب مکتب بازگشايي شده است.

آقاي صفاري هم‌چنان گفته است، براي شماري از دانش‌آموزاني که از ولسوالي‌هاي ناامن به مرکز اين ولايت براي آموزش آمده‌اند در مرکز و ولسوالي گرشک خوابگاه نيز ساخته شده است. اما به گفته او، ولايت هلمند  در زمينه معارف با کمبود آموزگار مواجه است و دولت بايد به اين چالش رسيده‌گي کند.

حدود سه روز پيش سال جديد آموزشي در ولايت هلمند آغاز شد، به دليل گرم بودن هوا، دانش‌آموزان در برخي ولايت‌هاي گرم‌سير به شمول ولايت هلمند در فصل تابستان رخصت مي‌باشند.

با اين حال، دانش‌آموزاني که به‌دليل فعاليت گروه طالبان در شماري از ولسوالي‌ها از آموزش بازمانده‌اند، از دولت مي‌خواهند که با طالبان تفاهم کند تا زمينة آموزش دوبارة آن‌ها فراهم شود.

در حالي‌که مسوولان رياست معارف هلمند از آماده‌گي‌ها براي آغاز سال آموزشي جديد سخن مي‌گويند، اما شماري از باشنده‌گان اين ولايت، آن‌ها را به ناتواني و فساد در اداره معارف متهم مي‌کنند، اتهامي که مسوولان رياست معارف هلمند آن را به دوش مسوولان پيشين اين رياست مي‌اندازند.

براساس معلومات مسوولان رياست معارف هلمند، در حال حاضر بيش از 200 هزار دانش‌آموز در مکتب‌هاي اين ولايت مصروف آموزش‌اند که 49 هزار تن آن‌ها را دختران تشکيل مي‌دهند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید