مجلس سنا: پيمان امنيتي با امريکا مؤثريت خود را از دست داده است

 

شماري از سناتوران در مجلس سنا از افزايش ناامني‌ها در کشور انتقاد کرده و تاکيد دارند که پيمان امنيتي با امريکا مؤثريت خود را از دست داده است.

اعضاي مجلس سنا در نشست روز سه‌شنبه (20 سنبله) اين مجلس با اشاره به افزايش حملات طالبان در ولايت‌هاي مختلف کشور از جمله سرپل، کندز، بغلان، غزني و فارياب، نيروهاي امريکايي در افغانستان را مورد انتقاد قرار دادند.

آنان تاکيد کردند که نيروهاي امريکايي مستقر در افغانستان، نيروهاي امنيتي اين کشور در ميدان جنگ را به موقع کمک نکرده و دولت نيز توانايي لازم براي کمک رساني را ندارد.

جمعه الدين گيانوال يک عضو مجلس سنا با اشاره به حمله طالبان بر شهر غزني و کشته شدن نظاميان پاکستاني در آن جنگ، گفت: «دولت امريکا از همه چيز باخبر است ولي با آنهم تروريزم زير حمايت پاکستان از مردم افغانستان قرباني مي‌گيرد و امريکا عمل نمي‌کند.»

آقاي گيانوال افزود که اگر دولت امريکا مطابق به پيمان امنيتي با افغانستان همانندي که در ساير کشورها مانند جاپان، کورياي جنوبي و ساير کشورها از مداخلات بيگانه در افغانستان جلوگيري مي‌کند خوب در غير آن اين پيمان معناي ندارد و بايد حکومت توسط يک جرگه مشورتي درمورد اين پيمان تجديد نظر کند.

او خاطر نشان کرد، تا زماني که امريکا با وضع تحريم‌هاي اقتصادي و نظامي دست پاکستان را از افغانستان کوتاه نکند، پيمان امنيتي کابل واشنگتن هيچ سودي براي افغانستان نخواهد داشت.

زلمي زابلي ديگر عضو مجلس سنا نيز با اشاره به  حمله 11 سپتامبر 2001 بر امريکا، گفت که پس از آن نيروهاي امريکايي در افغانستان مستقر شده و پيمان امنيتي با افغانستان نيز دارند؛ اما در مدت اين 17 سال نه تنها که وضعيت امنيتي افغانستان بهبود نيافته بلکه بدتر هم شده است.

آقاي زابلي افزود که حکومت افغانستان بايد با تشکيل يک جرگه ملي مشورتي يا عنعنوي، پيمان امنيتي کابل- واشنگتن را با جديت مورد بحث قرار دهد.

به گفته او، اگر جرگه ملي پيمان امنيتي با امريکا را به نفع کشور تشخيص نداد بايد اين پيمان لغو گردد.

سناتوران همچنين پيشنهاد کردند که هيات اداري مجلس سنا بايد زمينه گفت‌وگوي مستقيم آنان را با سفارت امريکا فراهم سازد تا اگر دولت نمي‌تواند، آنان خود جدا از امريکا بخواهد در راستاي تأمين امنيت افغانستان کمک کند.

فضل‌هادي مسلم يار رييس مجلس سنا نيز به سناتوران وعده داد که اين مسأله را فردا چهارشنبه در نشست کميته رؤساي اين مجلس مورد بحث قرار مي‌دهد.

آقاي مسلم يار تاکيد کرد که در نشست کميته رؤسا تصميم گرفته خواهد شد که سناتوران در پيوند به افزايش نا آرامي‌ها و چگونگي مؤثريت پيمان امنيتي با امريکا با رييس جمهور غني و يا طور مستقيم با مسوولان سفارت امريکا در کابل صحبت کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید