حکمتیار: حکـومـت منـافع خـود را در ادامه جنـگ مي‌بيـند

 

بدين حکمتيار، رهبر حزب اسلامي، حکومت افغانستان را  در تأمين امنيت کشور ناکام خوانده مي‌گويد، حکومت ظرفيت و اراده تأمين صلح در افغانستان را ندارد.

آقاي حکمتيارکه ديروز سه شنبه در يک نشست خبري در کابل صحبت مي‌کرد، گفت که حکومت روحيه‌ي تحمل مخالفان خود را ندارد، منافع خود را در ادامه جنگ مي‌بيند و تلاش جدي براي صلح با گروه طالبان انجام نمي‌دهد.

رهبر حزب اسلامي افزود که در جريان صلح حزب اسلامي با دولت نيز موانع زيادي از سوي دولت ايجاد شد و در ادامه حکومت به مفاد توافق خود با حزب اسلامي عمل نکرد.

او گفت: «حزب اسلامي چيز زيادي از دولت نمي‌خواست، خواهان مشارکت در دولت نبود و نيست. حزب اسلامي هم اکنون از دولت ناکارآمد وحدت ملي به اين دليل حمايت مي‌کند که انتخابات برگزار شود و بديل مناسب براي دولت کنوني به دست آيد.»

رهبر حزب اسلامي تصريح کرد که وقتي دولت نتواند يک حزب را تحمل کند، چگونه مي‌تواند با گروه طالبان صلح کند؛ آزادي زندانيان حزب اسلامي يکي از شروط صلح با دولت بود، اما اينک شنيده مي‌شود که دولت تمايلي به اين کار ندارد.

حکمتيار گفت: «اين حکومت ظرفيت پذيرش رقيب را ندارد و به خاطر سرکوبي رقباي خود حاضر است به پاي هرکسي بيفتد.»  او، تاکيد کرد، اگر دولت از امکانات حزب اسلامي و نفوذ آن در صفوف گروه طالبان براي پيش‌برد صلح استفاده نمايد، بسياري از مشکلات حل مي‌شود.

حکمتيار افزود بارها به دولت گفته‌است که فلان تعداد از طالبان حاضر به صلح مي‌باشند، اما دولت توجهي نکرده‌است.

براساس برخي گزارش‌ها آقاي حکمتيار پيش از اين مدعي شده بود که توان به ميزمذاکره کشاندن پنجاه درصد از اعضاي گروه طالبان را دارد.

آقاي حکمتيار در بخشي از صحبت‌ها امريکا را به ناکامي در افغانستان متهم کرد و گفت که امريکايي‌ها از دستيابي به اهداف سياسي و نظامي خود در افغانستان ناکام مانده است.

او گفت: «دليل اين که امريکا نتوانسته در افغانستان به اهداف سياسي و نظامي خود دست يابد، اين است که يک گروه قوي غرب‌گرا را در اين‌جا ندارد، بلکه امريکا بالاي گروه‌هاي اعتماد کرده اند که آن‌ها با رقباي منطقه‌اي امريکا وابسته اند.»

به باور رهبر حزب اسلامي، عامل عمده افزايش ناامني در افغانستان گروه‌هايي است که با رقباي منطقه‌اي امريکا وابسته‌اند و آن‌ها نمي‌خواهند که صلح سراسري در افغانستان تأمين شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید