تأکيد به مداخله سازمان ملل، براي شکستن بن‌بست انتخابات

 

تحاد نهادهاي ناظر بر انتخابات افغانستان خواستار اقدام سازمان ملل متحد براي شکستن بن بست انتخاباتي ميان ايتلاف احزاب سياسي، حکومت و کميسيون انتخابات شد.

چندين نهاد ناظر انتخاباتي که به منظور ايجاد يک ميکانيزم مشترک نظارتي در انتخابات باهم متحد شده اند، روزدوشنبه (26 سنبله) در يک نشست مشترک خبري درکابل، از احتمال تأخير انتخابات ابراز نگراني کرد.

يوسف رشيد رييس اجرايي مؤسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان بن بست موجود ميان ايتلاف احزاب سياسي، کميسيون انتخابات و حکومت روي پروسه ثبت نام راي دهنده‌گان  و چگونه‌گي برگزاري انتخابات را در حالي که بيش از يک ماه به زمان برگزاري انتخابات باقي نمانده، خطر آفرين خواند.

آقاي رشيد گفت که اختلاف شرکاي بزرگ انتخاباتي که به دلايلي روز به روز قوي‌تر شده و به مسدود شدن دروازه چندين دفتر ولايتي کميسيون انتخابات منجر شده است، مي‌تواند روي پروسه‌هاي مقدماتي انتخابات متأثر ساخته و زمينه ساز تأخير انتخابات گردد.

او، هرچند احزاب سياسي، حکومت و کميسيون انتخابات را به هم‌کاري روي برگزاري شفاف و به موقع انتخابات فرا مي‌خواند، اما شکستن بن بست ايجاد شده ناشي از اختلاف طرف‌ها روي برگزاري انتخابات پارلماني را از ظرفيت حکومت افغانستان خارج دانسته و از سازمان ملل خواست که براي شکستن اين بن بست وارد عمل شود.

آقاي رشيد، با اشاره به دو خواست عمده احزاب سياسي مبني بر بايومتريک راي دهنده‌گان و تغيير سيستم انتخاباتي که به گفته او، از لحاظ زماني در انتخابات پيرو قابل اجرا نيست، تاکيد کرد که براي عملي شدن اين شاخص‌ها در انتخابات رياست جمهوري بايد ميکانيزم‌هاي عملي روي دست گرفته شود.

رييس اجرايي فيفا حکومت را مورد خطاب قرار داده گفت، پراکنده‌گي که هم اکنون ميان شرکاي انتخاباتي ايجاد شده و ممکن است به سلامت انتخابات لطمه وارد کند به نفع اين پروسه ملي نيست به اين دليل يک کميته مشترک شفافيت متشکل از حکومت، احزاب سياسي، کميسيون انتخابات، نهادهاي ناظر انتخاباتي و سازمان ملل ايجاد شده و شفافيت در انتخابات پيش‌رو را تضمين کند.

او، ميکانيزم نظارتي که تاکنون کميسيون براساس آن به نظارت نهادهاي مدني اعتبار قائل شده است را نيز سمبوليک و بي تأثير خوانده از کميسيون خواست که يک ميکانيزم واحد و مؤثر نظارتي براي احزاب سياسي و نهادهاي مدني از انتخابات را روي دست گيرد.

نگراني از بن‌بست انتخابات پارلماني پيش‌رو درحالي از سوي اتحاد نهادهاي ناظر انتخابات مطرح مي‌شود که ايتلاف احزاب سياسي دو روز پيش از اين در اعتراض به بي توجهي  حکومت و کميسيون انتخابات به خواسته‌هايش دروازه دفترهاي ولايتي کميسيون انتخابات را در چهار ولايت مسدود کرد.

کميسيون انتخابات در واکنش به اين اقدام از احتمال تأخيردر برگزاري انتخابات ابراز نگراني کرده و از نهادهاي امنيتي خواست که دروازه دفترهاي ولايتي کميسيون را بگشايد.

از سويي‌هم عبدالله عبدالله رييس اجرايي حکومت در واکنش به بسته شدن دفترهاي ولايتي کميسيون انتخابات از سوي هواداران ايتلاف ملي بزرگ افغانستان، گفت که بسته شدن اين دفترها کمکي به شفافيت انتخابات نخواهد کرد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید