ننگرهار؛ حياط خلوت داعش!

 

سيدضياموسوي

برخي منابع از حضور روزافزون گروه تروريستي داعش در ولايت ننگرهار خبر داده و مي‌گويند که اين گروه از سوي حلقاتي در آن ولايت حمايت و تجهيز مي‌‌شود. حضرت علي، نماينده مردم ولايت ننگرهار در مجلس نماينده‌گان گفته است که گروه داعش از چندي به اين‌سو در اين ولايت مصروف فعاليت‌هاي نظامي و سربازگيري است و از سوي دولت نيز هيچ‌گونه برنامه و عزم جدي براي سرکوب و از بين‌بردن آ‌نها به چشم نمي‌خورد.

اين عضو مجلس نماينده‌گان هم‌چنان گفته است که داعش در اين ولايت با حمايت گسترده‌ي خارجي همراه است و در آن‌جا تروريست‌هايي از کشورهاي مختلف حضور دارند. حضرت علي در ادامه هشدار داده که اگر حکومت براي مهار و از بين‌بردن اين گروه به گونه جدي و قاطع وارد عمل نشود اين گروه در آيندة‌ نزديک در اين ولايت از کنترل خارج خواهد شد.

گفته‌هاي اين عضو مجلس نماينده‌گان در حالي مطرح مي‌ِشود که پيش از اين نيز برخي از نماينده‌گان مجلس نسبت به حضور روزافزون داعش در ولايت ننگرهار اظهار نگراني کرده و از دولت خواسته بودند که در سرکوب هراس‌افگنان دست به کار شود. ظاهر قدير، يکي از ديگر نماينده‌گان مردم ننگرهار بود که حدود سه سال پيش به گونه جدي از حضور و فعاليت گروه تروريستي داعش در ننگرهار در مجلس هشدار داد. در آن‌زمان آقاي قدير، برخي افراد و نهادهاي حکومتي را متهم کرد که پروژه داعش را در کشور حمايت مي‌کنند. او، مدعي بود که اسنادي در اختيار دارد که نشان مي‌دهد حکومت عملن در تقويت و تجهيز گروه داعش دخيل و سهيم است و افرادي از گسترش دامنه‌ي اين گروه در ننگرهار سود مي‌برد.

اين همه‌ در حالي‌است که ناامني و جنگ در بسا ولايت‌هاي کشور موج افکنده و گروه تروريستي گروه داعش نيز هرازگاهي در گوشه و کنار کشور جوي خون به جريان مي‌اندازد. طي سال‌هاي اخير هزاران نفر در نتيجه حملات بي‌رحمانه گروه داعش به خاک و خون کشيده شده‌اند.

واقعيت اين است که گروه داعش در افغانستان به صورت‌ ناگهاني و يک‌شبه به وجود نيامد، بلکه تئوريسن‌هاي نظامي از دور و نزديک با گسيل‌کردن منابع سرشار توانستند اين کابوس آدم‌خوار را در برخي نقاط افغانستان مستقر کنند. امروزه گروه داعش براي پيشبرد اهداف برخي از قدرت‌هاي جهاني در افغانستان مي‌جنگند.

سال گذشته شماري از رسانه‌هاي بين‌المللي گزارش داده بودند که هزاران داعش از سوريه و عراق به افغانستان منتقل شده و قرار است پس از اين بيش‌تر از اين کشور به عنوان خط جنگي در برابر مخالفان شان استفاده کنند. رسانه‌هاي روسي نيز در اين خصوص بارها ابراز نگراني کرده و از نشست هواپيماها در مناطق تحت کنترل گروه داعش در کشور خبر داده بودند. روسيه هم‌چنان طي سال‌هاي اخير بارها اعلام کرده که داعش‌هاي شکست‌خورده از مسير کشورهاي عربي به بندر کراچي و از آنجا به ننگرهار(ولايت شرقي افغانستان) مي‌آيند که پس از آن به ولايت‌هاي شمال انتقال داده مي‌ِشوند. هم‌اکنون برخي از ولايت‌هاي شمال عملن به ميدان جنگ ميان طالب، داعش و نيروهاي امنيتي کشور مبدل شده و روزانه ده‌ها نفر کشته و زخمي مي‌ِشوند. با توجه اين نشانه‌ها، به نظر مي‌رسد که پروژه داعش در افغانستان بيش از آن‌که به هدف کشتار و به خاک و خون کشاندن مردم افغانستان راه‌اندازي شده باشد، بيش‌ترينه درصدد زمين‌گير کردن دشمنان فرضي است که گاهي منافع يک‌ديگر را تهديد مي‌کنند.

نگراني‌ها از حضور روزافزون داعش در حالي مطرح است که طبق گفته‌هاي شماري از آگاهان مسايل نظامي و سياسي، نه دولت افغانستان در زمينه نابودي داعش پلان و عزم جدي روي دست دارد و نه هم شهروندان افغانستان نيروهاي نظامي و منسجمي در اختيار دارند که اين کابوس را از سرنوشت جمعي مردم افغانستان دور سازند!

با اين حال مقام‌هاي امنيتي و دفاعي اما همواري از سرکوب گروه داعش در ننگرهار خبر مي‌دهند و تاکيد مي‌کنند که اين گروه به صورت جدي در شرق افغانستان به شکست مواجه شده و تاب مقاومت در برابر نيروهاي امنيتي را ندارند. اما از سوي ديگر گزارش‌هاي از ولايت‌هاي شمال کشور نيز حکايت از فعاليت گروه داعش به ويژه سربازگيري اين گروه از ميان جوانان دارد. اما آنچه سبب نگراني بيشتر شده است، اين که حکومت در راستاي مبارزه با گروه داعش هم‌ مانند مبارزه برعليه هراس افگنان طالب سياست روشن و مشخص ندارد و با اين وضعيت بيم آن مي‌رود که با گذشت زمان تروريستان داعشي مثل طالبان به قوت تهديد جدي در برابر نيروهاي امنيتي مبدل شوند که آن هنگام سرکوب اين گروه براي حکومت افغانستان و حتا نيروهاي بين‌المللي دشوار خواهد بود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید