داکتر عبدالله: در انتخابات آينده معاون کسي نخواهم بود

 

داکتر عبدالله عبدالله رييس اجرايي  گزارش مبني بر اين که او، در انتخابات آينده رياست جمهوري، معاون محمداشرف خواهد شد را به شدت رد کرده گفت که او، با آقاي غني در يک تکت انتخاباتي وارد رقابت‌هاي انتخاباتي رياست جمهوري سال آينده نخواهند شد.

آقاي عبدالله که در روز جمعه (30 سنبله) در خيمه لوي جرگه درمراسم گرامي‌داشت از هفتمين سال‌روز شهادت پروفيسور استاد برهان الدين رباني، رهبر جهاد و مقاومت و شهيد صلح کشورصحبت مي کرد گفت که در انتخابات آينده رياست جمهوري به حيث معاون وارد رقابت‌هاي انتخاباتي نخواهد شد و اين تصميم او، نبايد خرابکاري تلقي شود.

او، گفت:” کساني که به دنبال معاون مي‌گردند، کارشان مشروع است؛ من خود در انتخابات گذشته با کساني وارد يک تکت شديم که در گذشته با احزاب شان درگير بوديم و هيچ کدام ما به آن درگيري‌ها افتخار نمي‌کنيم.”

رييس اجرايي هم‌چنان تاکيد کرد که او، تا برگزاري انتخابات رياست جمهوري، از دوام حکومت وحدت ملي با قوت حمايت خواهد کرد.

چند روز پيش برخي از رسانه‌ها مطلبي را در خصوص اين که آقاي عبدالله با محمد اشرف‌غني به توافق رسيده است که در انتخابات آينده معاون آقاي غني خواهد شد را به نشر رسانيدند.

آقاي عبدالله در بخشي از سخنان‌اش به موضوع انتخابات پارلماني و جنجال احزاب با حکومت و کميسيون انتخابات اشاره کرده گفت که حکومت و کميسيون انتخابات با طرح احزاب سياسي مبني بر بايومتريک راي دهنده‌گان در روز انتخابات پارلماني موافقت کرده است.

او هم‌چنان خواسته احزاب مبني بر بايومتريک راي دهنده‌گان را مشروع و معقول خوانده تاکيد کرد که شهروندان افغانستان براي به دست آورد حق تعيين سرنوشت‌شان قرباني زيادي داده اند.

رييس اجرايي افزود: “با تصميم بايومتريک شدن راي دهنده‌گان در روز انتخابات، يک تشويش عمده مردم افغانستان و احزاب سياسي رفع مي‌شود.

داکتر عبدالله خاطر نشان ساخت که کميسيون انتخابات به زودي اين تصميم که راي دهنده‌گان در روز انتخابات پارلماني بايومتريک خواهند شد را اعلام خواهد کرد.

بايومتريک راي دهنده‌گان در روز انتخابات، تغيير سيستم انتخاباتي از راي واحد غير قابل انتقال به راي واحد قابل انتقال و دادن سهم نظارتي به احزاب از خواست‌هاي ايتلاف بزرگ ملي و احزاب سياسي اند.

ايتلاف بزرگ ملي و احزاب سياسي بر اين باورند که روند ثبت نام راي دهنده‌گان فساد آلود بوده و برگزاري انتخابات بدون بايومتريک راي دهنده‌گان نمي‌تواند شفاف و عادلانه باشد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید