روسيه و چين تحريم‌هاي تازه امريکا را محکوم کردند

 

به دنبال تحريم‌هاي امريکا عليه يک نهاد نظامي چين به دليل خريد جنگنده و سيستم دفاع موشکي، مسکو و پکن اين تحريم‌ها را محکوم کردند.

روسيه و چين درباره اين تحريم هاي جديد واشنگتن که براي نخستين بار شامل چين نيز خواهد شد هشدار دادند که اين اقدام ممکن است براي امريکا عواقبي داشته باشد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، دولت امريکا چين را به خاطر خريد جنگنده و سيستم دفاع موشکي روسي تحريم کرده و تهديد کرده است که در مورد ساير مشتريان تسليحات روسيه نيز تحريم‌هاي مشابهي وضع خواهد کرد.

سخن‌گوي رياست جمهوري روسيه، واشنگتن را به در پيش گرفتن روش‌هاي ناعادلانه و اعمال فشار براي بيرون راندن روسيه از بازار بين‌المللي تسليحات متهم کرده است.

دميتري پسکوف گفت: «اين يک رقابت ناعادلانه و ناصادقانه است. تلاشي براي استفاده از روش‌هاي خلاف قانون بازار و تجارت بين‌المللي با هدف تضعيف مهم‌ترين رقيب توليد کننده‌گان امريکايي است.»

او افزوده است: «هيستري مداوم اعمال تحريم از سوي واشنگتن» ضربه ديگري به مناسبات دو کشور خواهد بود، اما به احتمال اقدام تلافي جويانه مسکو و چگونگي آن اشاره اي
نکرد.

امريکا روز پنجشنبه به خاطر خريد جنگنده‌هاي سوخو مدل اس يو 35 و سامانه موشکي زمين به هوا اس 400 ساخت روسيه بخش توسعه تجهيزات وزارت دفاع چين و مدير آن را تحريم کرد.

اين نخستين مورد از تحريم يک کشور ثالث براساس مقررات تحريم‌هاي روسيه است و نشان مي‌دهد که دولت دونالد ترمپ حاضر است در برخورد با روسيه مناسبات خود با کشورهاي ديگر را به خطر بياندازد.

واکنش چين:

خبرگزاري فرانسه در گزارشي گفته است، دولت چين که درگير يک جنگ تجاري با امريکاست از واشنگتن خواست اين تحريم‌ها را لغو کرده و يا عواقب آن را بپذيرد.

سخن‌گوي وزارت خارجه چين گفته است: «اقدام امريکا اصول اساسي روابط بين‌المللي و مناسبات بين دو کشور و نيروهاي مسلح دو کشور را به شدت نقض کرده است. ما از امريکا مي خواهيم که بلادرنگ اين اشتباه را تصحيح کرده و تحريم‌ها را لغو کند، در غير اين صورت امريکا بايد عواقب آن را بپذيرد.»

چين و روسيه که از نفوذ جهاني امريکا ناراضي اند در سال‌هاي اخير مناسبات خود را تقويت کرده و اخيرا يک رزمايش مشترک برگزار کردند که بزرگ‌ترين مانور نظامي تاريخ روسيه است.

سرگئي لاورف، وزير خارجه روسيه هشدار داد که اين کشور براي پايان دادن به وابسته‌گي به دالر اقدام خواهد کرد.

سرگئي ريابکوف معاون وزير خارجه روسيه نيز گفته است، امريکا ثبات جهاني را به خطر انداخته و به طعنه افزود، اعمال تحريم عليه روسيه به «تفريح» مطلوب واشنگتن بدل شده است.

او هم‌چنان گفته است: «آن‌ها بهتر است به خاطر بياورند که مفهومي به نام ثبات بين‌المللي وجود دارد که با تشديد تنش در روابط آمريکا و روسيه به خطر مي افتد. بازي با آتش نابخردانه است و مي‌تواند خطرناک شود.»

او يادآوري کرد که تحريم‌هاي جديد عليه روسيه شصتمين مورد از سال 2011 تاکنون است.

صادرات تسليحات يکي از منابع مهم درآمد روسيه است و اين کشور در سال گذشته بيش از 14 ميليارد دالر تسليحات به کشورهاي ديگر فروخته است.

مقامات ارشد امريکايي گفتند اين کشور ممکن است در مورد کشورهاي ديگري که از روسيه جنگنده و سامانه هاي موشکي مي خرند تحريم هاي مشابهي وضع کند.

ترکيه که مناسبات با آن با آمريکا به خاطر ادامه بازداشت کشيش آمريکايي تيره شده است براي خريد سامانه موشکي اس 400 با روسيه در حال مذاکره است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید