نهادهاي ناظران برانتخابات: استفاده از سيستم بايومتريک در انتخابات 28 ميزان ممکن نيست

 

سرنوشت انتخابات 28 ميزان در هالة از ابهام و همراه با انتقادهاي جدي از کارکرد کميسيون انتخابات در پيوند به مديريت اين روند مي‌باشد.

شماري از نهادهاي ناظر بر انتخابات، کميسيون انتخابات را به ضعف در مديريت اين روند متهم مي‌کنند و مي‌گويند تصميم کارگيري از سيستم بايومتريک در انتخابات 28 ميزان به هيچ وجه عملي نخواهد بود.

يوسف رشيد رييس اجرايي ديده‌بان انتخابات شفاف و عادلانه افغانستان «فيفا» به «راديو آزادي» گفته است، حکومت و کميسيون انتخابات زمان را به هدر داده‌اند و حالا که روزهاي برگزاري انتخابات نزديک تر مي‌شوند يک کار نمايشي و ادامه يک سريال و بازي انتخابات سال‌هاي گذشته را راه انداخته‌اند.

او، گفت: «اگر تکنالوجي مي‌آوريم که پيش از انتخابات مرحله آزمايشي داشته باشيم، مشکلات آن را ارزيابي کنيم، آموزش‌دهي داشته باشيم با اين ظرفيت بعيد است که انتخابات را با اين سيستم برگزار کنيم و نتيجه خوب داشته باشيم و اگر فقط مي‌خواهيم مانند سياهي لشکر تنها ماشين را در بازار مي‌داشته باشيم و براي خاموشي احزاب و استفاده درست نتوانيم پس ناممکن خواهد بود.»

با آن که 26روز ديگر به برگزاري انتخابات پارلماني مانده‌است و کميسيون انتخابات از برگزاري اين روند به وقت و زمان آن سخن مي‌زند.

انتقال دستگاه‌ها و ابزارهاي کارگيري سيستم بايو متريک، راه اندازي مرحله نمايشي، آگهي عامه، ظرفيت سازي، آموزش‌دهي براي کارمندان، جابه جايي ديتابيس آن در داخل کميسيون مراحليِ استند که به گفته ناظران حداقل دو ماه را در بر خواهد گرفت.

اين ناظران انتخابات مي‌گويند، با توجه به زمان اندکي که به برگزاري انتخابات مانده‌است، خريداري دستگاه‌ها و ابزارهاي بايومتريک جز هزينه‌هاي هنگفت و گمراه سازي افکار مردم نتيجة بيش در پي نخواهد داشت.

پس از تنش‌ها ميان احزاب، حکومت و کميسيون مستقل انتخابات از بهر کارگيري از سيستم بايومتريک در انتخابات 28 ميزان، کميسيون مستقل انتخابات سرانجام پذيرفت که انتخابات را با استفاده از اين سيستم برگزار کند، خواستي که در چند ماه پسين بارها آن را غير عملي و برگشت ناپذير مي‌خواند.

ذبيح الله سادات معاون سخن‌گوي انتخابات کميسيون گفته است، اگر شرکت جرمني که دستگاه‌ها و ابزارهاي سيستم بايومتريک را در اختيار آنان قرار مي‌دهد، نتواند به وقت و زمان آن را در مراکز راي‌دهي فعال سازد، انتخابات با کارگيري از شناس‌نامه‌هاي کاغذي برگزار خواهد شد.

او گفته است: «با يک شرکت جرمني صحبت شده‌است تا اين دستگاه‌ها و ابزارها را در اختيار ما قرار دهد و اين کمپني گفته‌است که اين سيستم به آموزش و وقت نياز ندارد، اين دستگاه‌ها براي ده ساعت برق را نگهداري مي‌کند و پاوربانک دارد که به ديگر ابزارهاي مربوط‌ اش مانند پرنتر و غيره برق مي‌دهد، يعني ما مشکل نداريم و اگر به وقت براي ما سپرده شود و باز هم همان شرط را مطرح مي‌کنيم که تاريخ 28 ميزان را با تأخير رو به رو نسازد آماده هستيم از آن در روز برگزاري انتخابات استفاده کنيم.»

از سويي‌هم، فضل الرحمان اوريا سخن‌گوي ايتلاف بزرگ ملي افغانستان به رسانه‌ها گفته است، پرسش هاي هنوز مانده‌اند که بايد حکومت با تشکيل يک کميته مشترک به آن‌ها پاسخ دهد.

او، گفته است، هنوز روشن نيست که بر بنياد کدام ميکانيزم و راهکار از اين سيستم کار گرفته خواهد شد و چگونه بايد از آن نظارت شود.

آقاي اوريا تاکيد کرده است، در حال حاضر آن‌چه بررسي‌هاي تخنيکي آنان نشان مي‌دهد از سيستمي که قرار است کميسيون مستقل انتخابات در روز برگزاري انتخابات کار گيرد، يک راي دهنده مي‌تواند چند بار و در محل‌هاي مختلف راي‌دهد و اين‌که در پايان روز راي اضافي آن باطل خواهد شد و يا وارد بانک اطلاعاتي مي‌گردد روشن نيست.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید