دروازه‌هاي30درصد مکتب‌هاي غزني بسته هستند

 

شماري از اعضاي شوراي ولايتي و باشنده‌گان ولايت غزني مي‌‎گويند، حدود 30 درصد دروازه‌هاي مکتب‌ها در اين ولايت بسته هستند.

آنان مي‌گويند، به دليل بسته شدن مکتب‌ها، هزاران دانش‌آموز از آموزش و پرورش محروم شده اند و اگر تدابير گرفته نشود، اين دانش‌آموزان امسال از درس محروم خواهند شد.

فاطمه رحيمي عضو شوراي ولايتي غزني به رسانه‌هاي محلي گفته است، اين مشکل از پيش در اين  ولايت وجود داشت، اما پس از حملات گروه طالبان بر غزني دروازه‌هاي بيشتر مکتب‌ها به روي دانش‌آموزان بسته شده اند.

او گفته است: “در اکثريت ولسوالي‌هاي غزني مکتب‌ها بسته شده‌است، مردم سال‌هاي سال زحمت کشيدند و از پول شخصي خود مکتب ساختند تا فرزندان‌شان درس بخوانند، اما دشمنان اين مکتب‌ها را آتش زدند، به همين دليل سرنوشت دانش‌آموزان نا معلوم است. زماني‌که مکتب‌ها بسته شوند و روحية همکاري حکومت نباشد، معلوم دار است که دانش‌آموزان و مردم نگران هستند.”

وزارت معارف مي‌پذيرد که  گروه طالبان در مناطق نا امن اين ولايت، مکتب‌ها را بسته و يا آن را تخريب نموده‌اند، اما تلاش‌ها به خاطر بازگشايي مکتب‌هاي بسته شده به هم‌کاري ارگان‌هاي امنيتي جريان دارد.

کبير حقمل رييس نشرات وزارت معارف به “راديو آزادي” گفته است: “در برخي از مناطق و ولسوالي‌هاي غزني که نا امن است و يا در کنترل مخالفين مسلح قرار دارد مکتب‌ها بسته است، اما وزارت معارف توانايي حل اين معضل را ندارد. ارگان‌هاي امنيتي در کوشش اند، تا امنيت را تامين کنند تا دروازه‌هاي مکتب‌ها باز شوند.”

بر اساس گزارش‌ها در 700 مکتب در غزني نزديک به دو صد و پنجاه هزار پسر و دختر مصروف فراگيري آموزش هستند.

افزون بر مکتب‌ها، ولايت غزني دانشگاه‌ و دارالمعلمين نيز دارد که در بخش‌هاي تعليم و تربيه، شرعيات، اقتصاد و زراعت به‌شمول 200 دختر 1500 محصل دارد.

در همين حال وزارت امور داخله مي‌گويد، ارگان‌هاي امنيتي تلاش‌هاي شان را بيشتر ساخته اند، تا درب‌ مکتب‌ها را به روي دانش‌آموزان در اين ولايت باز گشايد.

نصرت رحيمي معاون سخن‌گوي اين وزارت گفته است: “عمليات تهاجمي را در غزني پيشتر نموده‌ايم، تلاش داريم در مناطقي‌که خدمات اجتماعي، آموزشي و بشري وجود دارد، از دشمن پاک نموده تا مردم از خدمات بشري مستفيد گردند.”

اشتراک گذاری:

نظر بدهید