اوچا: به دليل شدت جنگ‌ها در سال جاري، 250 هزارتن از خانه‌هاي شان آواره شده اند

 

دفتر هماهنگي امور کمک‌هاي بشري ملل متحد (اوچا) در گزارش تازه‌اش گفته است که از آغاز سال روان ميلادي تا هفتة اول ماه اکتوبر، 249هزار و 200 شهروند افغانستان، به دليل  شدت گرفتن جنگ و ناامني‌ها، از خانه و منطقه اصلي شان آواره شده اند.

بر اساس اين گزارش، تنها در هفته اول ماه اکتوبر، شدت جنگ و ناامني 28هزار و 400 تن را مجبور به ترک مناطق اصلي شان کرده است.

اين آواره‌گان بيش‌تر، باشنده‌گان ولايت‌هاي پروان، کاپيسا، تخار، پکتيکا، غزني، کنر و بادغيس هستند.

بر بنياد اين گزارش، 114هزار شهروند افغانستان که از جنگ‌ها و خشک‌سالي آسيب ديده اند؛ در جريان هفته گذشته، کمک‌هاي بشري را دريافت کرده اند؛ اما متباقي حدود 55 درصد ديگر به کمک‌هاي بشري هنوز هم نياز دارند.

اين گزارش در حالي نشر مي‌شود که نيروهاي امنيتي و دفاعي افغانستان، به منظور تأمين بهتر امنيت انتخابات، اخيرن عمليات‌هاي تعرضي و تهاجمي شان را 36درصد افزايش داده اند.

در کنار جنگ، خشک‌سالي نيز شماري از شهروندان افغانستان را از ولايت‌هاي آسيب‌پذير آواره ساخته است.

آمار ملل متحد نشان مي‌دهد که در حال حاضر، بيش از 216هزار شهروند افغانستان در حوزه جنوب و غرب کشور، به دليل خشک‌سالي آواره شده اند که از اين ميان تنها صدهزار تن آنان از چهار ولايت غربي و شهر هرات هستند.

اوچا گفته است که برنامه رسيده‌گي به آسيب‌ديده‌گان خشک‌سال که در ماه اگست آغاز شد، حدود 1.2 ميليون افغانستاني در 15 ولايت کمک‌هاي خوراکي و غيرخوراکي را دريافت کرده اند.

در همين حال، وزارت دولت در امور رسيده‌گي به حوادث طبيعي افغانستان، تصميم دارد که پروسه شناسايي و بايومتريک دقيق بي‌جاشده‌گان داخلي را به هم‌کاري نهادهاي امداد رسان آغاز کند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید