ايجاد صندوق حمايت از خبرنگاران، با کمک 10 ميليون افغاني حکومت

 

رييس جمهور غني در مراسم افتتاح صندوق حمايت از خبرنگاران که روز (سه‌شنبه، 24 ميزان) برگزار شده بود، اعلام کرد که حکومت 10 ميليون افغاني به اين صندوق کمک مي‌کند.

آقاي غني در سخنان خود گفت که هدف از کمک به اين صندوق، همکاري با خانواده‌هاي خبرنگاراني است که جان‌هاي‌شان را در حملات تروريستي از دست داده‌اند.

او، با تأکيد بر حمايت از رسانه‌ها گفت که هيچ‌گونه تضاد بين دولت و رسانه‌ها وجود ندارد و آزادي بيان تهداب و تحکيم وظايف شهروند را تشکيل مي‌دهد.

آقاي غني با تأکيد بر اين‌که دولت و رسانه‌ها در برابر شهروندان کشور مسووليت مشترک دارند اظهار داشت که رسانه‌ها به طالبان جنگ را ختم کنند، نيروهاي خارجي خود از کشور بيرون مي‌شوند.»

آقاي مسلم يار افزود که بحث هم‌کاري به معناي اشغال نيست و اگر طالبان 10 درصد به روند صلح پيش‌رفت داشته باشند، کشورهاي خارجي اکثر نيروهاي خود را از کشور بيرون مي‌کنند؛ زيرا ديگر بهانه‌يي براي آنان باقي نمي‌ماند و آنان نيز علاقه مند مصارف بيجا نيستند.

او، خاطر نشان کرد: «خواهش ما از طالبان اين است که ديگر از جنگ دست بردارند و حالا که گفت‌وگوها را با امريکا آغاز کرده اند، به تفاهم برسند.»

با اين وجود، محي الدين منصف عضو ديگر مجلس سنا نيز گفت: «توافق روي خروج زودهنگام نيروهاي خارجي در روند گفت‌وگوهاي صلح نگران کننده است؛ زيرا نيروهاي خارجي بر اساس يک ضرورت در کشور حضور دارند.»

آقاي منصف افزود، نيروهاي خارجي بايد زماني از افغانستان بيرون شوند که مذاکرات صلح به نتيجه برسد و جنگ در کشور ختم گردد.

مصطفي ظاهر عضو ديگر مجلس سنا گفت: «موضوع جنگ کشور تنها طالبان نيست 21 گروه تروريستي در کشور حضور دارند و نياز است، تا متحدان بين‌المللي ما تا يک مدت باشند؛ اما برنامه خروج آنان واضح شود.»

اين در حالي است که اخيرن زلمي خليل‌زاد نماينده ويژه امريکا در امور صلح افغانستان در ديدار با نماينده‌گان طالبان در قطر گفته است که کشورش آماده است روي خروج نيروهاي امريکايي از افغانستان نيز با اين گروه بحث کند.

آقاي خليل‌زاد پيش از ديدار با نماينده‌گان طالبان در قطر به پاکستان و عربستان سعودي نيز سفر کرد و با مقام‌هاي اين دو کشور در مورد تأمين صلح در افغانستان گفت‌وگو کرده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید