احزاب سیاسی: ادعاي شفاف بودن انتخابات پارلماني دروغ محض است

 

ايتلاف احزاب سياسي، تخطي‌ها، بي‌نظمي‌ها و تقلبات در جريان برگزاري انتخابات پارلماني28 ميزان را مورد انتقاد قرار داده و ادعاي شفافيت در اين روند از سوي کميسيون را «شرم آور و دروغ محض» خواند.

اعضاي ايتلاف احزاب سياسي، روز دوشنبه (30 ميزان) در يک نشست خبري مشترک،‌ انتخابات پارلماني را که به روزهاي 28 و 29 ميزان برگزار شد، پر از تقلب خواندند.

همايون جرير عضو ارشد حزب اسلامي در اين نشست خبري،‌ ادعاي شفافيت در انتخابات پارلماني 1397 را شرم آور خواند.

آقاي جرير گفت که مسوولان کميسيون انتخابات با بي‌شرمي تمام، در حالي ادعا مي‌کنند که انتخابات به صورت شفاف برگزار شده که انبوهي از تقلب و تخطي‌ها در اين روند صورت گرفته است.

او تاکيد کرد که فهرست راي دهنده‌گان به شکل ناقص و با دستکاري به مراکز رسيده و سبب محروم شدن هزاران شهروند کشور از استعمال راي شان شده اند، صدها مرکز در روز راي دهي با تأخير گشوده شده و يا اصلاً باز نشده و از دستگاه بايومتريک نيز به گونه لازم استفاده نشده است.

به گفته او، تخطي‌هاي ياد شده از سوي مؤظفان کميسيون انتخابات را عمدي و حساب شده براي زمينه سازي تقلب در مراکز  راي دهي دانسته از کميسيون خواهان پاسخ‌گويي شد.

آقاي جرير با اشاره به عدم استعمال دستگاه بايومتريک يا استعمال ناقص آن در برخي مراکز راي دهي تاکيد کرد که براساس تعهد کميسيون انتخابات استفاده از دستگاه بايومتريک شفافيت را در انتخابات تضمين مي‌کرد بر همين اساس آراء مراکزي که از اين دستگاه کار گرفته نشده اعتبار نداشته و بايد باطل اعلام شود.

ايتلاف احزاب سياسي، تخطي‌ها، بي نظمي‌ها و تقلبات در جريان برگزاري انتخابات پارلماني28 ميزان را مورد انتقاد قرار داده و ادعاي شفافيت در اين روند از سوي کميسيون را «شرم آور و دروغ محض» خواند.

اعضاي ایتلاف احزاب سياسي، روز دوشنبه (30 ميزان) در يک نشست خبري مشترک، انتخابات پارلماني که به روزهای 28 و 29 ميزان برگزار شد، پر از تقلب خواندند.

اسد الله سعادتي عضو حزب وحدت اسلامي در اين نشست مشترک با تاکيد بر عمدي بودن تخطي‌هاي که در روز انتخابات صورت گرفته گفت که مراکز راي دهي در برخي مناطق و محلات به شکل هدفمند بازناشده باقي مانده يا با تأخير باز شد.

او، گفت تخطي‌هاي انبوهي که در روزهاي انتخابات عمدتن از جانب مؤظفان کميسيون انتخابات صورت گرفته و به شکل گسترده زمينه ساز تقلب شد، شايعات مبني بر آن که حکومت و کميسيون انتخابات براساس فهرست‌هاي از پيش ترتيب شده اعضاي بعدي مجلس نماينده گان را گزينش خواهد کرد را مهر تأييد مي‌گذارد.

نوررحمن اخلاقي عضو ارشد حزب جمعيت نيز با اشاره به تخطي‌هاي گسترده در روز انتخابات گفت که ناظران احزاب سياسي به دليل نبود يک ميکانيزم واضح و مؤثر نظارت از سوي کميسيون از ورود در مراکز راي دهي توسط پوليس ممانعت شدند.

آقاي اخلاقي گفت که در بسياري از مراکز راي دهي ناظرين در وقت راي دهي، نگهداري صندوق‌ها و شمارش آراء حضور نداشته و بعضاً اين ناظرين به فرمايش مؤظفان کميسيون انتخابات شبانه رخصت شده اند و آرا نيز در نبود آنها شمارش شده است.

او، تخطي‌هاي ياد شده را برنامه یی از پيش حساب شده کميسيون انتخابات براي زمينه سازي تقلب و راه يافتن چهره‌هاي فرمايشي در پارلمان آينده خواند.

خان محمد وحدت نماينده حزب جنبش ملي نيز به انبوهي از تخطي‌ها و تقلبات در روند انتخابات اشاره کرده گفت که نتايج آراء از مراکزي که بايومتريک استفاده نشده از ديد احزاب سياسي بي اعتبار است و بايد باطل اعلام شود.

روز گذشته نهادهاي ناظر انتخابات و کميسيون حقوق بشر نيز کاستي ها و نارسايي هاي جدي در روند راي دهي انتخابات از سوي مؤظفين کميسيون را غير قابل چشم پوشي عنوان کرده بودند.

همزمان با ختم پروسه راي دهي، اعضاي کميسيون انتخابات و رهبري حکومت وحدت ملي، برگزاري انتخابات پارلماني را در جريان دو روز موفقيت آميز عنوان نمودند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید