ارگ: همکاران بين‌المللي براي آغاز گفت‌وگوهاي صلح جدي هستند

 

حکومت افغانستان مي‌گويد که براي آغاز مذاکرات صلح بين‌الافغاني تلاش‌هاي حکومت و شرکاي بين‌المللي به ويژه امريکا جدي شده‌است.

محمد هارون چخانسوري سخن‌گوي رياست جمهوري به «راديو آزادي» گفته است که هرچند انکشافات تازه در زمينه گفت‌وگو‌هاي صلح موجود نيست، اما حکومت اميدوار است که به زودي‌ها مذاکرات مستقيم با طالبان آغاز شود.

او، گفته است: «جديتي که در پروسه صلح موجود است، از جانب حکومت و اعم مردم به جديت خواستار اين هستند، تمام شرکاي افغانستان به شمول  امريکا با جديت کار مي کنند که بي سابقه است و همکاران در همآهنگي با حکومت افغانستان براي آغاز مذاکرات بين الافغاني کار مي کنند و اميدوارم نتيجه مثبت داشته باشد.”

به گفته او، حکومت افغانستان آماده است با طالبان در هر سطح و هر جا که خواسته باشند، وارد مذاکرات مستقيم شود به جز از پاکستان.

کابل اسلام آباد را به همکاري نکردن با پروسه صلح و پناه دادن به تروريستان در خاک اش متهم مي کند اتهام که از سوي آن کشور رد شده است.

اين در حاليست که اخيرن زلمي خليل‌زاد نماينده خاص وزارت خارجه امريکا براي صلح افغانستان سفرهاي جداگانه به کابل، اسلام آباد، رياض، قطر و دبي داشت.

او، همچنان از طالبان و دولت افغانستان خواست که هيأت‌هاي مذاکره کنندة خود را براي صلح تشکيل دهند.

آقاي خليل‌زاد در جريان اين سفر با نماينده‌هاي طالبان در قطر ديدار و گفت‌وگو داشت که اين ديدار از سوي طالبان و شوراي عالي صلح افغانستان تأييد شد.

پس از سفر خليل‌زاد به منطقه، اميدواري‌ها براي آغاز مذاکرات مستقيم با طالبان بيشتر شده‌است.

جنرال عبدالرشيد دوستم معاون اول رياست جمهوري گفته‌است که حکومت بايد به او، اجازه دهد، تا با طالبان گفت‌وگوی مستقيم کند.

آقاي دوستم گفته است که به زبان مقام هاي طالبان خوب بلد است و هر دو طرف يک ديگر را خوب مي‌شناسند.

او، افزوده‌است که کرسي معاونيت برايش ارزش ندارد، اما برايش مهم است که جنگ در کشور خاتمه يابد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید