سومين نشست گروه کاري سرمايه گذاري افغانستان و هند در کابل برگزار شد

 

در سومين نشست سرمايه گذاري ميان افغانستان و هند که آخر هفته گذشته در کابل برگزار شد، مقام‌هاي وزارت‌هاي تجارت و صنايع دو کشور به گسترش روابط بازرگاني ميان کابل- دهلي تاکيد کردند.

فراهم ساختن زمينه بهتر سرمايه گذاري براي سرمايه گذاران افغانستاني و هندي و تلاش براي گسترش روابط تجارتي و ترانزيتي هدف اساسي سومين نشست گروه کاري ميان کابل و دهلي بود.

مقام‌هاي افغانستاني و هندي گفته اند، ايجاد تسهيلات براي تجار دو کشور و تشويق سرمايه گذاران هندي براي   سرمايه گذاري در بخش‌هاي معادن، انرژي، کشاورزي و داروسازي در افغانستان نيز از مسايل عمده‌‌يي است که ميان دو طرف روي آن بحث مي‌شود.

کامله صديقي معين وزارت تجارت و صنعت افغانستان در سومين نشست گروه کاري هند و افغانستان گفت: “هدف اين نشست بهبود سرمايه گذاري و تجارت ميان دو کشور است، ما چگونه مي‌توانيم ميان دو کشور سهولت‌ها را ايجاد کنيم و تفاهم‌نامه نيز ميان دو طرف امضا مي‌شود که هدف مشخص آن نيز تشويق سرمايه گذاران هندي به سرمايه گذاري در افغانستان و از سرمايه گذاران افغانستان به سرمايه گذاري در هند است.”

مقام‌هاي افغانشتان هم‌چنان مي‌گويند که هند مارکيت خوبي براي محصولات و توليدات افغانستان در منطقه است که ميزان داد و ستد ميان دو کشور به صدها ميليون دالر در سال مي‌رسد.

توليدات افغانستان بيشتر از راه پاکستان به هند صادر مي‌شود، اما بازرگانان افغانستان، مدعي اند که پاکستان همواره در اين زمينه به نحوي چالش ايجاد کرده‌است.

از سويي‌هم وزارت تجارت و صنايع کشور تاکيد مي‌کند که تلاش مي‌شود، تا داد و ستد تجارتي با هند بيش‌تر از راه چابهار صورت گيرد نه از طريق پاکستان.

در عين حال انوپ وادوان معين وزارت تجارت و صنعت هند مي‌گويد، نشست‌هاي گروه کاري تجارت و سرمايه گذاري ميان دو کشور نتايج خوب در قبال داشته و در تجارت ميان دو کشور نيز افزايش به ميان آمده است.

او، افزود: “دو طرف افزايش در تجارت دو جانبه را ستايش مي‌کنند، سال گذشته ميزان تجارت يک ميليارد بود و اين هدفي بود که آن را تعيين کرده بوديم و به دست آورديم، اين مقدار تجارت بين دو کشور 43 درصد افزايش را نسبت به سال گذشته آن نشان مي‌دهد، اين افزايش را دو طرف حس کرده و از آن خوش هستند.”

به گفته آقاي وادوان برعلاوه داد ستد تجارتي از راه واگه و بندر چابهار ميان افغانستان و هند استفاده از دهليز هوايي ميان دو کشور نيز نتيجه مثبت داشته و بخش عمده محصولات اين کشور به خصوص ميوه تازه و خشک از اين طريق به هند صادر گرديده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید