براي نخستين بار يک زن رييس جمهوري اتيوپي شد

 

اعضاي پارلمان اتيوپي چند روز پس از تأييد کابينه يي که نيمي از اعضاي آن را وزيران زن تشکيل مي‌دهند به اتفاق آرا اولين رييس جمهور زن اين کشور را انتخاب کردند.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس خانم سهله ورک زوده که يک ديپلمات کهنه کار است به جاي مولاتو تشومه به رياست جمهوري اتيوپي برگزيده شد که اساساً يک مقام تشريفاتي است.

رييس دفتر نخست وزير اتيوپي در توئيتر نوشته است: “در جامعه پدرسالاري مثل کشور ما انتخاب يک زن به عنوان رييس جمهور نه تنها معيارهاي آينده را تعيين مي کند بلکه نقش زنان در اداره امور جامعه را به يک امر عادي بدل خواهد کرد.”

خانم سهله ورک زوده انتقال قدرت به نخست وزير اصلاح طلب کشور را «نمونه» توصيف کرد و گفته است که تلاش خواهد کرد بين جناح‌هاي رقيب صلح برقرار کند.

اين کشور در ماه‌هاي اخير اتيوپي شاهد درگيري‌هاي متعددي بوده که ريشه‌هاي قومي دارند.

پارلمان اتيوپي هفته گذشته کابينه جديد اين کشور که نيمي از اعضاي آن از جمله وزير دفاع زن هستند را تأييد کرد. اين تازه ترين مورد از اجراي اصلاحات گسترده سياسي و اقتصادي در دومين کشور پرجمعيت     آفريقا از زمان آغاز نخست وزيري ابيي احمد است که در ماه اپريل و پس از ماه‌ها اعتراضات سراسري عليه حکومت و در دفاع از گسترش آزادي‌هاي سياسي به قدرت رسيد.

سهله ورک زوده، 68 ساله در نهادهاي مختلف سازمان ملل متحد مشغول به کار بوده است. او، نخستين مدير دفتر اين نهاد در نايروبي و تا چندي پيش نماينده ويژه دبيرکل سازمان ملل متحد در اتحاديه آفريقا بود.

او که متولد شهر آديس آبابا است در فرانسه تحصيل کرده و در فرانسه، جيبوتي و سنگال سفير اتيوپي بوده است. او علاوه بر آرامي ( امهري) که زبان اصلي اتيوپي است بر زبان هاي فرانسه و انگليسي نيز تسلط دارد.

خانم سهله ورک زوده روز پنجشنبه در سخنراني در پارلمان اتيوپي گفته است: “اگر تغييرات جديد در کشور بطور برابر توسط زنان و مردان پيش برود يک نقطه عطف مهم در حرکت ما به سوي يک اتيوپي کامياب و فارغ از تبعيض‌هاي مذهبي، قومي و جنسي خواهد بود.”

مقام رياست جمهوري در اتيوپي تشريفاتي است و قدرت اصلي در دست نخست وزير است. اما انتخاب خانم سهله ورک به مقام رياست جمهوري تأثير نمادين و اجتماعي مهمي خواهد داشت.

او در بخش ديگري از سخنان خود افزود:”دولت و احزاب مخالف بايد درک کنند که ما در يک خانه مشترک زنده‌گي مي‌کنيم و با تمرکز روي نقاط مشترک به جاي اختلاف ها مي توانيم کشوري بسازيم که همه ما به آن افتخار خواهيم کرد.”

در دو دهه اخير در قاره آفريقا تعداد اندکي از رييسان جمهور زن قدرت اجرايي داشته اند، از جمله الن جانسون سيرليف که از سال 2006 تا 2018 رييس جمهوري ليبريا و جويس باندا که از سال 2012 تا 2014 رييس جمهوري مالاوي
بود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید