وزارت اقتصاد: «سي پک» براي اقتصاد افغانستان بسيار با اهميت است

 

وزارت اقتصاد افغانستان هر چند در خصوص سهيم شدن و يا نشدن افغانستان در پروژه «سي پک» چيزي نمي‌گويد، اما تأکيد مي‌کند که حکومت افغانستان از هر پروژه بزرگ اقتصادي در منطقه حمايت مي‌کند.

سهراب بهمن سخن‌گوي وزارت اقتصاد به «راديو آزادي» در مورد،  پروژه «سي پک» يا دهليز اقتصادي چين و پاکستان گفته است، اين پروژه در کل براي همکاري‌هاي بزرگ منطقه‌يي نه تنها براي افغانستان بلکه براي منطقه مفيد است.

او، گفته است: «هر پروژه‌ي که در منطقه شکل مي‌گيرد و با استفاده از منافع بزرگ اقتصادي مطرح باشد حکومت افغانستان به آن پروژه‌ها لبيک مي‌گويد و از آن حمايت مي‌کند و چيزي‌که در مورد افغانستان مطرح است بحث پروژه‌هاي بزرگ منطقه‌يي ما شامل باشد که در کل پروژه‌هاي هستند که با هم ارتباط دارند و هر کدام مي‌تواند براي تسهيل تجارت و انتقال و ترانزيت، اموال خدمات و انرژي کمک بکند.»

اين اظهارات در حالي مطرح مي‌گردد که اخيرن رسانه‌هاي رسمي پاکستاني از مشارکت افغانستان و ايران در پروژه استراتيژيک اقتصادي «سي پک» گزارش داده‌اند.

يانوجينگ سفير چين در اسلام‌آباد در يک نشست خبري گفته‌است که افغانستان در آينده نزديک در پروژه «سي پک» سهيم مي‌گردد.

در گزارش‌ها گفته شده‌است که از تکميل شدن پروژه «سي پک» نه تنها چين و پاکستان بلکه تمام کشورهاي منطقه نفع مي‌برند.

به اساس معلومات وزارت اقتصاد افغانستان پروژه «سي پک» يا دهليز اقتصادي چين و پاکستان دهليزي است که از چين آغاز شده و مستقيم از خاک پاکستان گذشته و تا بندر گوادر امتداد پيدا مي‌کند.

اين وزارت گفته است که افغانستان با پاکستان از چندين مسير مرزهاي مشترک داشته به خصوص از طريق چمن، غلام خان و تورخم با اين دهليز وصل شده مي‌تواند که از اين مسير به بازارهاي چين و هم به بندر گوادر و ديگر بندرهاي نزديک آبي دسترسي داشته باشد.

آگاهان اقتصادي به اين باور اند که شامل شدن افغانستان در پروژه «سي پک» تأثيرات مثبت را در خود دارد که بايد به آن توجه گردد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید