آنگلا مرکل در سال 2021 از دنياي سياست کناره‌گيري مي‌کند

 

آنگلا مرکل نخست وزير آلمان اعلام کرده است که در ماه دسامبر پس از 18 سال از مقام رهبري حزب دموکرات مسيحي آلمان کناره‌گيري مي‌کند و در انتخابات نخست وزيري آلمان در سال 2021 نيز شرکت نخواهد کرد.

خانم مرکل از سال 2000 رهبر حزب دموکرات مسيحي و از سال 2005 تاکنون نخست وزير آلمان بوده است.

اين تصميم که ممکن است آغاز دوران جديدي از سياست در آلمان و کل اروپا باشد تحت تأثير کاهش آراي احزاب شريک در ايتلاف حاکم در انتخابات ايالتي ماه‌هاي اخير اتخاذ شده است.

خانم مرکل در حال حاضر در صدر ايتلافي متشکل از حزب دموکرات مسيحي، اتحاد سوسيال مسيحي ايالت بايرن و حزب سوسيال دمکرات آلمان رياست دولت را برعهده دارد. اين دولت ايتلافي در ماه مارچ و پس از شش ماه مذاکرات دشوار کار خود آغاز کرد، اما اختلاف نظر در ميان احزاب آن شديد است.

هنوز هم ميزان محبوبيت نخست وزير 64 ساله در حد بالايي است، اما هم‌زمان با تضعيف اقتدارش به نظر مي‌رسد که خانم مرکل قصد دارد يک دوره انتقال قدرت را به آرامي پيش ببرد. اکنون آنگلا مرکل روي تداوم کار دولت خود تا سال 2021 که کاملا قطعي نيست تمرکز خواهد کرد.

خانم مرکل در يک نشست خبري در برلين گفته است، حزب دموکرات مسيحي را با «شور و تعهد» رهبري کرده است «اما اکنون زمان آغاز يک فصل جديد فرا رسيده است.»

روند انتقال قدرت در ماه دسامبر با کناره‌گيري از رهبري حزب دمکرات مسيحي آغاز خواهد شد.

خانم مرکل افزوده است: «چهارمين دوره نخست وزيري آخرين دوره خواهد بود. من در انتخابات سال 2021 براي اين مقام و يا عضويت در پارلمان آلمان شرکت نخواهم کرد و خاطرنشان مي‌کنم که به دنبال هيچ مقام ديگري نخواهم بود.»

از مدت‌ها پيش حدس زده مي‌شد که اين آخرين دور نخست وزيري خانم مرکل خواهد بود، اما سخنان نخستين اظهارنظر علني او در اين زمينه است.

خانم مرکل افزوده است: «با اين تصميم من قصد دارم به تمرکز دولت روي وظايف اصلي خود که حکومت کردن است و مردم به درستي آن‌ را طلب مي‌کنند کمک کنم.»

هلموت کهل که در دهه نود ميلادي راهنماي خانم مرکل تلقي مي‌شد در سال 1998 براي پنجمين دوره در انتخابات نخست وزيري آلمان شرکت کرد، اما پس از 16 سال رهبري کشور در اين انتخابات شکست خورد.

به فاصله کوتاهي پس از سخنان خانم مرکل دو سياست‌مدار سرشناس خود را براي مقام رهبري حزب دموکرات مسيحي نامزد کردند.

آنگرت کرامپ – کارنبائر که چندي پيش از مقام رياست يک دولت ايالتي استعفا داد و دبيرکل حزب شد يکي از متحدان نزديک خانم مرکل و طرف‌دار سياست ميانه‌رو او تلقي مي‌شود.

نامزد ديگر ينس اشپان وزير بهداشت فعلي، سياستمدار محافظه‌کار و بلندپروازي است که در زمينه مهاجرت مواضع تندي دارد و از منتقدان خانم مرکل و نامزد جناح راست تلقي مي‌شود.

خانم مرکل گفته است، در انتخاب جانشين خود به عنوان رهبر حزب دموکرات مسيحي دخالت نخواهد خانم مرکل در 18 سالي که رهبري حزب دموکرات مسيحي را بر عهده داشته آن را به جريان ميانه‌رو و مرکزمدار تبديل کرده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید