اعتراض‌ها در پيوند به آزادي آسيه بي‌بي در پاکستان وارد چهارمين روزشد

 

در حالي که شهرهاي بزرگ پاکستان در اعتراض به آزادي آسيه بي‌بي، زني که متهم به «کفرگويي» شده بود، وارد چهارمين روز شده است، خبرگزاري‌ها از تعطيلي مدارس، مسدود شدن راه‌ها و اختلال در تيلفون‌هاي همراه در برخي شهرهاي اين کشور خبر مي‌دهند.

بنابر گزارش‌ها، تظاهرات معترضان روز جمعه، (11عقرب)، براي سومين روز پياپي در شهرهاي بزرگ پاکستان ادامه يافت و معترضان در شهرهاي اسلام‌آباد، کراچي و لاهور اقدام به بستن جاده‌ها و بزرگ‌راه‌ها کردند.

حزب اسلام‌گراي «تحريک لبيک پاکستان» (TLP) که دعوت‌کننده اصلي اين تظاهرات است و خواستار اعدام آسيه بي‌بي شده، روز جمعه اعلام کرد مذاکراتش با دولت عمران خان کاملن شکست خورده است.

عمران خان، نخست وزير پاکستان، نيز در نطق تلويزيوني هشدار داد که اجازه نمي‌دهد جاده‌ها بسته شود و به اموال عمومي آسيبي وارد بيايد.

آسيه نورين (معروف به آسيه بي‌بي)، زن مسيحي 47 ساله که حدود 9 سال پيش بازداشت و به اتهام «کفرگويي» به اعدام محکوم شد، روز چهارشنبه از سوي ديوان عالي پاکستان تبرئه و آزاد شد.

از روز چهارشنبه که اين زن مسيحي آزاد شد محل نگهداري او اعلام نشده و پوليس روز جمعه اعلام کرد که تدابير امنيتي آن محل را افزايش داده است.

آسيه بي‌بي حدود 9 سال پيش با همسايه‌گانش در روستايي در ايالت پنجاب، «بر سر آب» نزاع پيدا کرد و چند روز بعد از سوي همسايه‌گان متهم شد که به پيامبر اسلام توهين کرده است.

با اين که آسيه بي‌بي همواره اين اتهام را به‌شدت رد مي‌کرد او بازداشت و به اعدام محکوم شد.

با اين حال سه قاضي در ديوان عالي پاکستان نهايتاً هفته گذشته حکم به تبرئه و آزادي او دادند.

اسلام‌گرايان پاکستان در طول 9 سال گذشته به‌شدت بر اعدام اين زن پافشاري کرده و دست‌کم سه تن از حاميان او را کشته‌اند.

سلمان تأثير، فرماندار پنجاب، پس از آن که از آسيه بي‌بي حمايت کرد و خواستار اصلاح «قانون کفرگويي» شد، در سال 2011 به دست محافظش، ممتاز قدري، کشته شد.

با اين که ممتاز قدري به جرم قتل اعدام شد اما جايگاهي شبيه به قهرمانان در ميان اسلام‌گرايان افراطي يافت و شماري از حاميان او حزب سياسي «تحريک لبيک پاکستان» را تأسيس کردند که ترتيب‌دهنده اعتراض‌هاي چند روز گذشته در شهرهاي پاکستان محسوب مي‌شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید