صدها تن از کارکنان گوگل در اعتراض به آزارهاي جنسي دست از کار کشيدند

 

صدها نفر از مهندسان و کارکنان شرکت گوگل در اعتراض به “بذل و بخشش” اين شرکت به مديراني که متهم به آزار جنسي هستند، دست از کار کشيدند.

کارکنان گوگل در توکيو، سنگاپور، لندن و دوبلين از ساختمان‌هاي اين شرکت به نشانه اعتراض خارج شدند.

خبرگزاري رويترز گزارش داده است کارمندان با 10 دقيقه قدم زدن با سکوت در محوطه ساختمان شرکت در نيويورک اعتراض خود را اعلام کردند و در فاصله اندکي از اين ساختمان، بيش از هزار کارمند و اشخاص خارج از تيم همکاران گوگل نيز در يک پارک تجمع کردند.

اين اعتراض‌ها يک هفته پس از آن صورت مي‌گيرد که روزنامه نيويورک‌تايمز گزارش داد که شرکت گوگل، چند مدير اجرايي از جمله اندي روبين، مبدع سيستم‌ اندرويد را به خاطر تعرض جنسي بازخريد کرده است.

آقاي روبين در سال 2014 از گوگل 90 ميليون دالر غرامت گرفت و از اين شرکت رفت. اين درحالي است که تحقيقات گوگل حاکي از آن بود اتهامات وارد شده به وي معتبر است.

روزنامه واشنگتن‌پست گزارش داده است که آقاي روبين اين اتهام را رد کرده و مي‌گويد که گزارش‌ها از پول پرداختي «بسيار اغراق آميز» و گزارش ياد شده «کمپني براي لکه دار کردن شهرت» وي است.

گزارش‌ها حاکي است که مدير اجرايي شرکت آلفابت که گوگل زير مجموعه آن است نيز که اخيرن از کار برکنار شد، با اتهام آزار جنسي مواجه بود.

پس از اين گزارش، 200 کارمند زن اين شرکت که تجربه‌هاي مشابهي داشتند، با انتشار فراخواني خواستار اعتصاب هم‌کاران‌شان شدند و اين اعتراضات در دفترها مختلف گوگل از آسيا تا اروپا و امريکا برگزار شد.

توماس نيلند، يکي از مهندسان نرم افزار شرکت که سه سال پيش همکاري با گوگل را آغاز کرده، به رويترز گفته است که اين‌جا گوگل است و ما قادر به حل سخت‌ترين مشکلات نيز هستيم.

ساندار پيچاي مدير اجرايي گوگل طي بيانيه‌اي گفته است که “کارمندان ايده‌هاي سازنده‌اي را مطرح کرده اند و ما در نظر داريم که اين ايده‌ها را به واقعيت بدل کنيم.”

او، هم‌چنان گفته است که طي دو سال گذشته 48 نفر از کارکنانش را به خاطر آزارهاي جنسي از کار برکنار کرده و 12 نفر آن‌ها از مسوولان ارشد شرکت بوده اند.

رويترز مي نويسد که صدها نفر نيز در دفاتر اروپايي گوگل دست به اعتصاب زدند و عکس‌هايي از اعتراض آنها در دفاتر لندن، زوريخ، برلين، توکيو و سنگاپور در رسانه‌هاي اجتماعي منتشر شده است.

اين گزارش مي‌افزايد که طي دو دهه گذشته که گوگل کار خود را شروع کرد، همواره به «شفافيت» شهره بوده است. کارکنان گوگل مي‌گويند که اين شرکت بايد آمارهاي دقيق موارد تعرض و آزار جنسي را به صورت شفاف منتشر کند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید