دیپلماسی ناکام حکومت!

 

قرار است روز جمعه نشست مسکو برای صلح افغانستان در آن شهر برگزار گردد. این نشست باری در ماه گذشته به دلیل عدم موافقت حکومت افغانستان به تعویق افتاده بود و این بار نیز نماینده گان حکومت افغانستان از شرکت در این کنفرانس خود داری کرده اند.

شورای عالی صلح افغانستان دیروز اعلام کرد که چند تن از نماینده گان این شورا غرض اشتراک در این کنفرانس به مسکو سفر خواهند کرد و در عین زمان  طالبان نیز از اعزام نماینده گان شان به این کنفرانس خبر داده اند.

مسکو همچنان از دوازده کشور دیگر که در میان آن ها ایالات متحده امریکا نیز شامل است، دعوت به عمل آورده است تا دراین نشست حضور به هم رسانند.

نکته مهم این است که نشست مسکو برای صلح افغانستان برگزار می گردد ولی حکومت افغانستان آن را تحریم کرده است- چیزی که هر حکومت مستقل و فعالی آن را نخواهد کرد.

مذاکرات صلح مسکو مدت ها پیش طراحی شده بود ولی بنابر ملحوظاتی چند بار به تعویق افتاده بود؛ از جمله طالبان نیز باری  شرکت در این کنفرانس را نپذیرفته بودند ولی حالا حاضر شده اند تا در آن شرکت نمایند.

این در حالیست که گفت‌وگو های صلح برای افغانستان از سوی امریکا نیز در قطر راه افتاده است و آن کشور به این منظور زلمی خلیل زاد را که یک دیپلمات کار کشته می باشد، به این ماموریت گماشته است تا از کشورش نماینده‌گی کند.

عدم حضور نماینده گان دولت افغانستان در این کنفرانس به نظر می رسد که به نحوی به عدم موافقت دولت امریکا بسته گی دارد. امریکائیان نمی‌خواهند در هر گونه مذاکراتی که به ابتکار روسیه برگزار می شود، شرکت کنند؛ زیرا روابط این دو کشور در ماه های اخیر به علل مختلفی به تیره گی گراییده است.

روسیه پس از پایان جنگ سرد که جهان دوقطبی یک قطبی شد و امریکا در رأس آن قرار گرفت، حضورش در مسایل جهانی نیز کمرنگ بوده است ولی در سال‌های اخیر این کشور بر مشکلات اقتصادی اش تا اندازه‌یی فایق آمده و توانسته است  تا در زمینه های نظامی نیز پیشرفت های چشم گیری به دست آورد. این تفوق های روسیه حضور پر قدرت آن کشور را در مسایل جهانی یک بار دیگر برجسته ساخته است و این مایه دلخوشی امریکایی ها نیست. از آنجا که نیرو های امریکایی هنوز هم در افغانستان حضور دارند و بسیاری از هزینه های نظامی و غیر نظامی حکومت افغانستان از سوی ایالات متحده امریکا تأمین می گردد، دولت افغانستان دست نگر آن کشور بوده و در این گونه موارد نمی تواند به خواست خود عمل کند.

عدم حضور نماینده گان دولت افغانستان در نشست صلح مسکو نمایانگر دیپلماسی ناکام حکومت افغانستان بوده که نمی تواند از این گونه فرصت ها استفاده کند ورنه افغانستان می توانست با شرکت در گفت‌وگو های مسکو، از  نقشش در این گفت‌وگو ها دفاع می کرد. هر گونه گفت‌وگو برای صلح در افغانستان می تواند در راستای پایان دادن به جنگ سودمند واقع گردد و ما باید از این گونه کنفرانس ها بهره برداری لازم کنیم.

هنوز دیر نشده است حکومت افغانستان می تواند با حضور در این نشست، جایگاهش را در میان کشور های منطقه به‌گونه برجسته تبارز بدهد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید