يوناما: درجريان انتخابات پارلماني افغانستان، 435 تن کشته و زخمي شدند

 

دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (يوناما)، روز سه شنبه (15 عقرب) گزارشي ويژه را زير نام «خشونت انتخابات 2018» نشر کرد که در اين گزارش آمده است که در جريان انتخابات پارلماني افغانستان، 56 تن کشته و 379 تن ديگر زخمي شده اند.

در اين گزارش گفته شده است که انتخابات پارلماني 28 ميزان، شاهد خشونت و ترس توسط  گروه طالبان به منظور اخلال انتخابات، از جمله حملات بر افراد و اهداف ملکي بوده است.

در گزارش آمده است: «از سبب خشونت‌هاي مربوط به انتخابات بيش‌ترين تلفات افراد ملکي به تاريخ 20 اکتوبر رخ داد که سبب تلفات 388 غير نظامي (52 کشته و 339 زخمي) گرديد.

گزارش يوناما افزوده است که ميزان تلفات ذکر شده در مقايسه به 4 انتخابات گذشته که در افغانستان برگزار گرديد، نشان‌دهندة سطح بلند تلفات غير نظاميان در انتخابات است.»

بر بنياد يافته‌هاي يوناما، حملات گروه طالبان و داعش در جريان انتخابات، بيش‌تر بر اهداف ملکي؛ چون محلات مسکوني و مکتب‌ها « که به حيث مراکز راي‌دهي استفاده مي‌شدند » صورت گرفته است.

يوناما افزوده است: «اين حملات عمدتاً با استفاده از سيستم‌هاي حمله غير مستقيم مانند راکت‌ها، بمب‌هاي دستي، هاوان و هم‌چنان مواد انفجاري تعبيه شده صورت گرفته که همه آن‌ها اثرات بي‌رويه در پي داشت».

گزارش نشان مي‌دهد که حملات غيرمستقيم بر اهداف ملکي، بيش از 38 درصد تلفات غيرنظاميان را به بار آورده، انفجار موادهاي تعبيه شده سبب 23 درصد تلفات گرديده و نبردهاي زميني‌ نيز 12 درصد تلفات را در پي داشته است.

يوناما در جريان خشونت‌هاي انتخابات پارلماني، دريافته است که تهديد، ترس و آزار و اذيت به‌شمول مواردي چون اختطاف توسط طالبان در زمان پيش از انتخابات و نشر خبرنامه‌هاي آن گروه به منظور تضعيف روند انتخابات، شهرندان افغانستان را واداشت تا از بين استفاده از حق سياسي و مصونيت شان، يکي را انتخاب
کنند.

ملل متحد تأکيد مي‌کند که بر اساس قوانين بين‌المللي حقوق بشر، هر کس حق دارد که بدون ترس، تبعيض و محدوديت‌هاي غيرمؤجه در تمامي پروسه‌هاي انتخابات سهم بگيرند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید