مجلس سنا با ايجاد بورد ملي مشورتي صلح مخالفت کرد

 

مجلس سنا با ايجاد بورد ملي مشورتي صلح که رييس جمهور قصد دارد آن را ايجاد کند، مخالفت کرد.

محمد علم ايزديار معاون اول مجلس سنا در نشست عمومي روز سه‌شنبه (15 عقرب) اين مجلس گفت: «ما با ايجاد ادارات موازي در چوکات دولت مخالف هستيم؛ زيرا ادارات موازي با شوراي عالي صلح نه تنها که مشکلات را حل نمي‌کند بلکه برعکس مشکل را پيچيده‌تر مي‌سازد.»

آقاي ايزديار تاکيد کرد که اگر حکومت صلح مي‌خواهد بايد شوراي عالي صلح را تقويت کند.

مصطفي ظاهر ديگر عضو مجلس نيز خاطر نشان کرد که رييس جمهور مي‌خواهد از طريق بورد ملي مشورتي صلح مردم را مستقيمن در روند صلح دخيل کند، در حالي که شوراي عالي صلح در تشکيل حکومت وجود دارد.

محي الدين منصف هم گفت که شوراي عالي صلح در تمامي ولايت‌هاي کشور دفتر ولايتي صلح دارد و ديگر نياز  نيست که بورد مشورتي براي صلح ايجاد شود.

آقاي منصف خاطر نشان کرد که حکومت بايد بودجه تشکيل بورد مشورتي صلح را در زمينه‌هاي ديگر مصرف کند تا مشکلات اقتصادي مردم حل گردد.

رييس‌جمهور اشرف غني اعلام کرده است که بورد مشورتي در سطح ملي در رابطه به پروسه‌ صلح ايجاد مي‌شود.

ارگ رياست جمهوري شام روز گذشته در يک کنفرانس ويديويي با مسوولان ملکي و نظامي 34 ولايت کشور به‌شمول رييسان شوراي علما، شوراي عالي صلح، امور زنان، دانشگاه‌هاي دولتي و حقوق بشر در رابطه به روند صلح صحبت کرده و از ايجاد بورد مشورتي صلح خبر داده است.

ارگ رياست جمهوري گفته است که هدف از ايجاد بورد مشورتي ملي براي صلح، اشتراک نماينده‌گان تمام ولايت‌ها در اين روند و پيشبرد روند صلح در روشنايي است.

آقاي غني از مسوولان تمامي ولايت‌ها خواسته است تا طي سه روز آينده نماينده‌گان شان را معرفي کنند.

براساس اين تصميم آقاي غني، پس از تعيين بورد مشورتي صلح، اعضاي آن به کابل آمده و به‌صورت مشترک با تيم تخنيکي حکومت در روند صلح، کار خواهند کرد.

نماينده‌گان احزاب سياسي و چهره هاي سرشناس نيز در اين بورد شامل خواهند بود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید