کمیسیون حقوق بشر: جنگ ارزگان پيامدهاي ناگوار انساني را در پي خواهد داشت

 

کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان، حمله گروه طالبان به غيرنظاميان در ولايت ارزگان را به شدت محکوم کرده و گفته که ادامه اين درگيري‌ها پيامدهاي ناگوار انساني را در پي خواهد داشت.

کميسيون حقوق بشر افغانستان، روز سه‌شنبه (15 عقرب) با نشر خبرنامه‌يي گفته است که اين کميسيون يک‌بار ديگر هدف قرار دادن افراد و مکان‌هاي ملکي و غير نظامي و نقض حق حيات، آزادي و امنيت شخصي شهروندان را محکوم و تقبيح مي‌نمايد.

در خبرنامه آمده است: «براساس يافته‌هاي نظارتي کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان گروه طالبان از تاريخ 5/8/1397 بر روستا‌هاي کندلان، حسيني، کاريز و گِردچمن از مربوطات ولسوالي ارزگان خاصِ ولايت ارزگان حمله کرده و تا اکنون درگيري مسلحانه در اين مناطق جريان دارد.»

خبرنامه افزوده است: «يافته‌هاي نظارت و بررسي کارمندان کميسيون در ساحه و تأييد مسوولان حکومت محلي نشان مي‌دهد که تاکنون صدها خانواده از خانه‌ها و محل زنده‌گي خود آواره و بيجاشده و براساس يافته‌هاي ابتدايي کارمندان کميسيون، حدود 63 نفر از مردم محل کشته و زخمي شده‌اند.»

کميسيون حقوق بشر تاکيد کرده که ادامه اين درگيري پيامدهاي ناگوار انساني را در پي داشته و منجر به نقضِ بيشتر حقوق بشري شهروندان خواهد شد.

کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان از نهادهاي دفاعي و امنيتي کشور خواسته است که اقدامات لازم و فوري را براي ختم اين درگيري و حمايت از حقوق بشري مردم آن محل اتخاذ نموده و جلو وقوع يک فاجعه ديگر انساني را بگيرند.

در خبرنامه تاکيد شده که کميسيون مستقل حقوق بشر  افغانستان از نهادهاي مربوطه دولتي و غير دولتي مي‌خواهد که براي حمايت از خانواده‌ّهاي بيجاشده تدابير لازم را اتخاذ نموده و کمک‌هاي عاجل بشردوستانه را براي آسيب ديده‌گان رسانده و توزيع نمايد، هم‌چنان از ارگان‌هاي کشف و تحقيق مي‌خواهد که در مورد تخطي‌هاي صورت گرفته در جريان اين درگيري مسلحانه، تحقيق همه جانبه نموده، مرتکبان جرايم و موارد نقض حقوق بشر را شناسايي کرده و عدالت را تأمين نمايند.

کميسيون مستقل حقوق بشر هم‌چنان از طرف‌هاي درگير خواسته که به موازين حقوق بشر و حقوق بشردوستانه احترام گذاشته، آنرا رعايت نموده و به رفتار خشونت آميز عليه شهروندان کشور پايان بدهد.

گروه طالبان از ده روز به‌اين‌سو حملات گسترده‌يي را بالاي روستاهاي کندلان، حسيني، کاريز و گِردچمن از مربوطات ولسوالي ارزگان خاصِ ولايت ارزگان آغاز کرده‌اند که با مقاومت نيروهاي مردمي روبرو شده اند.

عدم اعزام نيروهاي امنيتي به اين روستاها به هدف دفاع از غيرنظاميان و سرکوب طالبان با انتقادهاي تندي همراه بوده است.

حتا مقام‌هاي بلند پايه حکومتي نيز، تأخير حکومت در دفاع از غيرنظاميان در ولسوالي ارزگان را پذيرفته اند و از آن ابراز تأسف کرده اند.

داکتر عبدالله عبدالله، رييس اجرايي حکومت، چند روز پيش در نشست شوراي وزيران گفت که شمار زيادي از خانواده‌ها در ولسوالي ارزگان خاص به دنبال جنگ در اين ولسوالي آواره شده‌اند و در اين درگيري‌ها شمار زيادي از غيرنظاميان کشته و زخمي شده‌اند.

داکتر عبدالله، انتقادها از تأخير دولت در پاسخ‌گويي به اين جنگ را پذيرفت و گفت اين امر سبب شد تلفات بيشتر شود.

پيش از اين سرور دانش، معاون دوم رياست جمهوري نيز از بي‌توجهي حکومت به وضعيت مردم ارزگان خاص به شدت انتقاد کرده بود.

آقاي دانش گفته بود: «در اين حمله طالبان ده‌ها تن افراد ملکي به شمول زنان و کودکان به شهادت رسيده اند، اما تا اکنون نه اداره محلي و نه هم نهادهاي امنيتي مرکزي براي دفاع از مردم هيچ اقدامي نکرده اند.»

شماري از اعضاي مجلس نماينده‌گان نيز از بي توجهي حکومت نسبت به وضعيت غيرنظاميان در ارزگان انتقاد کرده و گفته بودند که نهادهاي امنيتي از فاجعه ارزگان خاص با خبر اند ولي خود را به کري/ناشنوايي زده اند و هيچ اقدامي نمي‌کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید