دهليزهوايي ميان افغانستان و چين گشايش يافت

 

دهليزهوايي ميان افغانستان و چين، روز سه‌شنبه(15عقرب) با حضور رييس جمهور غني، سفير چين در کابل و مقام‌هاي بلند پايه حکومتي گشايش يافت.

با ايجاد اين دهليز ميان افغانستان و چين، نخستين محموله جلغوزه افغانستان به چين صادر شد و قرار است اين روند ادامه يابد. پيش از اين جلغوزه افغانستان به پاکستان و سپس با نام   پاکستان به چين صادر مي‌گرديد.

رييس جمهورغني در مراسم گشايش دهليزهوايي افغانستان – چين گفت که جلغوزه و پسته‌ي افغانستان سرمايه ملي اين کشور است و بايد سرمايه گذاران به فکر توليدات داخلي کشور باشند تا زمينه رشد توليدات داخلي فراهم شود.

آقاي غني هم‌چنان گفت که تمام اقلام صادراتي افغانستان بدون پروسس و بسته‌بندي به کشورهاي ديگر صادر مي‌شود.

او افزود: «بايد به فکر پروسس اقلام صادراتي باشيم. اگر تنها مواد خام را به کشورهاي بيروني صادر کنيم، فايده زياد نخواهد داشت.»

اين درحالي است که پيش از اين وزارت تجارت و صنايع افغانستان گفته بود که ميزان صادرات افغانستان 32 درصد نسبت به سال گذشته افزايش يافته است.

اشرف غني در اين مراسم تاکيد کرد که سرمايه گذاران افغانستان در همکاري با وزارت زراعت، اتحاديه‌هاي توليد کننده‌گان، پروسس کننده‌گان و صادرکننده‌گان ايجاد کنند تا اين اتحاديه‌ها يک آدرس مشخص به نماينده‌گي از تمام کشاورزان و تاجران افغانستان باشد و به اين ترتيب زمينه‌ي رشد توليدات داخلي فراهم شود.

او تاکيد کرد: «واردات ما بيش از حد است. پس بايد تلاش کنيم که به توليد آن اقلام بپردازيم که از واردات ما کاسته شود و صادرات ما را افزايش دهد. وقتي که توليدات افغانستان با ليبل و نشان توليدي کشور باشد آن وقت است که دنيا چهره بهتر افغانستان را مشاهده خواهند کرد.»

دهليز هوايي ميان افغانستان و چين در حالي گشايش يافت که پيش از اين حکومت افغانستان هفت دهليز هوايي با کشورهاي ديگر ايجاد کرده است. چندي پيش دهليز هوايي افغانستان و اروپا ايجاد شده است.

پيش از اين نيز دهليز‌هاي هوايي ميان افغانستان- تاجيکستان، افغانستان- اوزبيکستان، افغانستان-هند، افغانستان-قزاقستان، افغانستان-ترکيه و افغانستان-عربستان نيز به منظور بهتر شدن صادرات افغانستان ايجاد شده است.

سرمايه گذاران و کشاورزان کشور باور دارند، با ايجاد دهليزهاي هوايي ميزان صادرات افغانستان به کشورهاي خارجي افزايش خواهند يافت و از اين طريق زمينه رشد توليدات داخلي فراهم خواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید