گردهمايي فرانسه؛ گفت‌وگوي ترمپ و پوتين؛ در مورد ايران، عربستان و سوريه

 

کاخ اليزه فرانسه گفته است، در جريان غذاي چاشت که امانويل مکرون ميزبان آن بود، رهبران روسيه و امريکا در کنار شماري ديگر از رهبران جهان «گفت‌وگوي آزاد و پرعمقي» در مورد ايران، عربستان، سوريه و کورياي شمالي داشتند.

اين گفت‌وگوي غيررسمي در جريان گردهمايي رهبران جهان در فرانسه براي شرکت در مراسم صدمين سالگرد پايان جنگ جهاني نخست انجام شده‌است.

پيشتر اين احتمال مطرح شده بود که ولاديمير پوتين و دونالد ترمپ در جريان سفر به فرانسه، ديدار و گفت‌وگويي رو در رو خواهند داشت. احتمال‌ها وقتي پررنگ‌تر شد که در جريان سفر جان بولتون به مسکو و ديدار با پوتين، رييس‌جمهوري روسيه گفته بود او و ترمپ مي‌توانند در پاريس گفت‌وگويي داشته باشند و بولتون نيز در پاسخ گفته بود «فکر مي‌کنم رييس‌جمهوري ترامپ علاقه‌مند خواهد بود که در حاشيه صدمين سالگرد پايان جنگ جهاني اول با شما ديدار کند».

اما کاخ سفيد اعلام کرده است که اين ديدار انجام نخواهد شد و حالا اين احتمال مطرح است که دو رييس‌جمهوري در جريان نشست گروه 20 در آرژانتين در اواخر ماه ميلادي ديدار کنند.

در هر صورت پوتين و ترمپ در جريان مهماني غذاي چاشت به ميزباني امانويل مکرون، رييس‌جمهوري فرانسه، همراه او، آنگلا مرکل، نخست وزير آلمان و دبير کل سازمان ملل دور يک ميز نشستند.

کاخ اليزه گفته است، در همان زمان «گفت‌وگوي آزاد و پرعمقي» در مور مسايل مهم جهاني، ايران، سوريه، عربستان و کورياي شمالي انجام شد.

پوتين در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاري ريا نووستي که آيا موفق شده با ترمپ گفت‌وگويي کند، پاسخ داده «بله» و در واکنش به اين که صحبت‌ها چطور پيش رفت نيز پاسخ داده «خوب بود». اما جزئيات بيشتري ارايه نکرده‌است.

البته خود پوتين پيشتر به شبکه دولتي «راشا تودي» گفته بود قرار گذاشته شده کسي مزاحم مکرون نشود و او را مجبور نکند که در اين مراسم بزرگ و طبيعتاً پرمشغله، ترتيب ديدار خصوصي بين رهبران ديگر را بدهد.

سارا سندرز، سخن‌گوي کاخ سفيد گفته است که دور ميز در کاخ اليزه مذاکراتي هم در مورد موضوع پيمان منع موشک‌هاي هسته‌اي ميان‌برد انجام شده‌است.

رييس‌جمهوري ايالات متحده اواخر مهر ماه اعلام کرد کشورش را از پيمان منع موشک‌هاي هسته‌اي ميان‌برد خارج مي‌کند. اين پيمان در سال 1987 بين آمريکا و اتحاد جماهير شوروي امضا شد و هدف از آن نابودي موشک‌هاي کوتاه‌برد و ميان‌برد بود. خروج آمريکا با واکنش‌هاي گسترده‌يي در اروپا و نيز از سوي روسيه همراه شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید