امريکا خواهان تشکيل اداره موقت در افغانستان است

 

شماري از آگاهان امور سياسي مي‌گويند که امريکا، خواهان تشکيل اداره موقت پيش از برگزاري انتخابات رياست جمهوري در افغانستان است.

اين آگاهان سياسي مي‌گويند که تشکيل اداره موقت پيش از برگزاري انتخابات رياست جمهوري، يکي از خواسته‌هاي شماري از مخالفان سياسي حکومت نيز مي‌باشد.

نظرمحمد مطمين آگاه سياسي به خبرگزاري  «جمهور« گفته است:» اکثر سياسيون افغانستان خواهان تشکيل يک اداره موقت در افغانستان  است و امريکا هم به خواست آن‌ها لبيک گفته و خواهان تشکيل اداره موقت در افغانستان مي‌باشد».

آقاي مطمين هم‌چنان گفته است:«سياسيون مخالف حکومت به دليل که کميسيون انتخابات نتوانست يک انتخابات شفاف پارلماني را برگزار کند، خواهان برگزاري انتخابات رياست جمهوري نيستند، بلکه مي‌خواهند يک اداره موقت تشکيل شود و پس از آن انتخابات رياست جمهوري برگزار شود».

او، افزود که تنها راه حل معضلات سياسي افغانستان ايجاد اداره موقت مي‌باشد و امريکا هم تلاش دارد که اداره موقت در افغانستان ايجاد شده و به خواست سياسيون مخالف حکومت وحدت ملي هم جامع عمل بپوشاند.

او، افزود که اگر امريکا بخواهد به راحتي مي‌تواند انتخابات رياست جمهوري را به تعليق انداخته و اداره موقت را تشکيل دهد.

حال فضل الرحمان اوريا، آگاه مسايل سياسي به اين باور است: «حکومت وحدت ملي به دليل عدم مديريت درست، اقتصادي؛ اجتماعي و سياسي از معادلات که قرار است پيش بيآيد در حاشيه اند.»

به باورآقاي اوريا، معادلات سياسي که در راه است مثل تعليق انتخابات رياست جمهوري و تشکيل اداره موقت، در اينجا حکومت وحدت ملي در حاشيه آن است نه تصميم گيرنده اصلي.

به تازه‌گي رسانه‌هاي غربي نيز گزارش داده اند که زلمي خليل‌زاد نماينده ويژه وزارت خارجه امريکا در امور صلح افغانستان در ديدار با مقام‌هاي افغانستان خواهان تعليق انتخابات رياست جمهوري شده است.

وال استريت ژورنال طي مقاله‌يي به نقل از مقام‌هاي امريکايي گزارش داده است که اداره دونالد ترمپ بحث دارد که براي به تعليق قرار دادن انتخابات رياست جمهوري افغانستان، آيا حکومت آن کشور را تحت فشار قرار دهد و يا خير.

اما ارگ رياست جمهوري به اين گزارش واکنش نشان داده و تأکيد کرده که انتخابات رياست جمهوري در زمان معين آن برگزار خواهد شد.

شاه حسين مرتضوي، معاون سخن‌گوي ارگ رياست جمهوري در صفحه فيسبوکش نوشته است: «حکومت افغانستان به اساس قانون اساسي کشور و تاريخ تعيين شده از طرف کميسيون مستقل انتخابات براي برگزاري انتخابات رياست جمهوري سال 1398 کاملن متعهد است.»

آقاي مرتضوي تأکيد کرده است: «تداوم درپروسه مردم سالاري لازمي است و هيچ گزينه ديگر به جز خواست و اراده مردم افغانستان که در قانون اساسي کشور صراحت دارد قابل قبول نيست.»

براساس تصميم کميسيون انتخابات، قرار است که انتخابات رياست جمهوري به تاريخ 31 حمل سال 1398 برگزار شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید