تعويق در اعلام تقويم انتخابات رياست جمهوري؛ برنامه ريزي بيش‌تر يا ناکامي کميسيون انتخابات؟

 

قرار بود که کميسيون انتخابات، در جريان هفته گذشته تقويم برگزاري انتخابات رياست جمهوري آينده کشور را اعلام کند؛ اما در حالي که مسوولان اين نهاد مي‌گويند، براي نهايي‌سازي يک تقويم جامع، هم‌اکنون با جوانب مختلف مصروف رايزني اند، نهادهاي ناظر به تعويق افتادن تقويم انتخابات رياست جمهوري را ناکامي و بي‌برنامه‌گي اين کميسيون عنوان مي‌کنند.

به باورنهادهاي ناظر بر انتخابات،  کميسيون انتخابات آن گونه که در روند برگزاري انتخابات پارلماني ناکام شد وهم اکنون نتايج اين انتخابات با چالش جدي روبروست، به تعويق افتادن تقويم انتخابات پارلماني نشان مي‌دهد که اين کميسيون برنامه جامع و تنظيم شده براي انتخابات رياست جمهوري که بيش‌تر از پنج ماه به برگزاري آن مانده روي دست ندارد.

ذبيح‌الله سادات، معاون سخن‌گوي کميسيون انتخابات به «صداي امريکا» گفته است که روي چگونه‌گي تأمين امنيت انتخابات آينده، بودجه و آماده‌سازي ظرفيت‌ها براي برگزاري آن، با حکومت، احزاب سياسي، نهادهاي ناظر انتخابات و جامعه مدني، بحث‌ها جريان دارد.

آقاي سادات هم‌چنان گفته است، کميسيون برگزاري چند انتخابات را در پيش‌رو دارد و به همين دليل، اعلام تقويم آن‌ها به دقت بيش‌تر نياز دارد.

او افزود: «آن‌ها پيش‌نويس چند طرح را آماده کرده اند، روي آن‌ها بحث‌ها جريان دارد که آيا انتخابات رياست جمهوري و انتخابات غزني و انتخابات شوراي ولايتي با آن‌ها يک‌جا شود، ياهمه شان به شکل جداگانه برگزار گردد، فوايد و نواقص آن چيست و در عين حال براي پروسه ثبت نام چه مدتي در نظر گرفته شود؟ اين‌ها مواردي اند که روي آن بحث مي‌شود و به زودي نهايي خواهد شد».

پيش از اين، عبدالبديع صياد، رييس کميسيون انتخابات به تاريخ نوزدهم عقرب گفته بود که تقويم انتخابات رياست جمهوري در دو – سه روز آينده اعلام خواهد شد.

کميسيون انتخابات، تاريخ برگزاري انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي ولايتي را سي‌ويکم ماه حمل 1398 تعيين کرده است؛ اما برعلاوه آن، اين کميسيون بايد انتخابات پارلماني را در غزني و انتخابات شوراهاي ولسوالي‌ها را در سراسر افغانستان نيز برگزار کند.

قرار بود که انتخابات شوراهاي ولسوالي‌ها و انتخابات غزني هم‌زمان با انتخابات پارلماني برگزار شود؛ اما انتخابات شوراهاي ولسوالي‌ها به دليل تکميل‌نشدن شرايط توسط نامزدان و جنجال‌ها روي حوزوي شدن انتخابات در غزني، برگزاري اين دو انتخابات نيز به تعويق افتاد.

با اين حال نهادهاي ناظر بر انتخابات تأکيد مي‌کنند که کميسيون انتخابات آن گونه که در برگزاري انتخابات پارلماني 28 ميزان نشان داد ظرفيت برگزاري انتخابات رياست جمهوري را ندارد و مي‌بايد مسوولان اين کميسيون با جديت بيش‌تر در برنامه‌هاي شان تجديد نظر کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید