35 تن در پيوند به درگيري در خوابگاه دانشگاه کابل بازداشت شدند

 

درگيري لفظي در خوابگاه دانشگاه مرکزي کابل، پس از بي نوبتي دانش‌جويان در صف نان طعام خانه آغاز شده و سپس به خشونت فزيکي منتهي شد.

فرماندهي پوليس کابل، گفته است که در اين درگيري، يک دانش‌جو کشته و 19 تن ديگر زخمي شده اند.

بصيير مجاهد، مسوول دفتر مطبوعاتي فرماندهي پوليس کابل به «صداي امريکا» گفته است که پوليس در پيوند به اين درگيري،تاکنون 35 تن را بازداشت کرده است.

آقاي مجاهد افزود که خوابگاه دانشگاه کابل در کنترل نيروهاي امنيتي قرار دارد و تاکنون به دانش‌جويان اجازه ورد داده نشده است.

در همين حال، وزارت تحصيلات عالي، هرچند علت درگيري ميان دانش‌جويان را بي نوبتي در صف طعام خانه عنوان کرده است، اما تأکيد دارد که اين نهاد بررسي‌هايش را در اين باره آغاز کرده است.

فيصل امين سخن‌گوي وزارت تحصيلات گفته است، پس از درگيري لفظي ميان دانش‌جويان، شماري از افراد به گونه گروهي و در حمايت از آنان به بيرون از دانشگاه آمده که اين، سبب افزايش تشنج ميان دانش‌جويان و هواداران شان شد.

آقاي امين گفته است: «ما براي تخلفات در نهادهاي اکادميک، مقرره و لايحه‌هاي به خصوص داريم و بر بنياد آن، هيچ دانش‌جو، استاد و کارمند وزارت تحصيلات عالي حق ندارند تا فضاي نهادهاي اکادميک را صدمه بزنند، تحقيقات ما آغاز و کساني‌که عاملان اصلي اين تشنج بودند بازداشت و به نهادهاي عدلي و قضايي معرفي خواهند شد.»

خوابگاه دانشگاه مرکزي کابل از روز پنجشنبه به‌اين‌‌سو بروي دانش‌جويان که بيش‌ترشان از ولايت‌هاي دور دست هستند مسدود شده و وزارت تحصيلات عالي گفته است که رهبري اين نهاد در مورد دو باره باز شدن آن روز شنبه، تصميم خواهد گرفت.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید