سازمان ملل: مذاکرات صلح يمن به زودي در سويدن برگزار مي‌شود

 

مارتين گريفيتس، نماينده ويژه سازمان ملل متحد در امور يمن، به شوراي امنيت اين سازمان گفته است که حکومت يمن و شورشيان حوثي تمايل و تعهد خود را به مذاکره بر سر يک راه حل سياسي براي پايان دادن به جنگ يمن نشان داده‌اند.

خبرگزاري فرانسه گزارش  کرده است که آقاي گريفيتس گفته است که قصد دارد مذاکرات صلح يمن ميان شورشيان حوثي و دولت رسمي يمن را «به فاصله کوتاهي» در کشور سويدن برگزار کند.

به گفته او، طرفين «به صورت جدي اطمينان داده‌اند که در اين مذاکرات حضور خواهند يافت و او، باور دارد که اين بار به حل و فصل مسايل نزديک شده‌اند.»

نماينده سازمان ملل هم‌چنان گفته است که ايتلاف نظامي به رهبري عربستان سعودي موافقت  کرده که «هماهنگي‌هاي لوژستيکي» را براي هموار کردن مسير مذاکرات و انتقال مجروحان از محله‌هاي تحت تسلط شورشيان در صنعا انجام دهد.

يک روز پيش از آن گزارش‌هايي از توقف حملات ايتلاف نظامي عليه شورشيان حوثي در بندر حديده يمن منتشر شده بود که رسانه‌هاي عربي هم‌چون رويترز آن را نتيجه فشارهاي غرب براي پايان دادن به جنگ در اين کشور تعبير کرده‌اند.

کشورهاي غربي از جمله امريکا پيش از اين خواستار برقراري فوري آتش‌بس در آستانه مذاکرات صلح يمن شده بودند.

اين جنگ که حدود چهار سال به طول انجاميده تاکنون بيش از ده هزار کشته بر جاي گذاشته و ميليون‌ها نفر نيز در آستانه قحطي و گرسنه‌گي قرار دارند.

در همين حال نماينده ويژه سازمان ملل متحد اعلام کرده است که او در شرف دستيابي به توافقي براي معاوضه اسرا و بازداشت‌ شده‌گان است.

مارتين گريفيتس گفته است: «اين يک لحظه حياتي براي يمن است.» او، اما همزمان هشدار داد که يک حمله ناگهاني مي‌تواند تلاش‌ها براي دستيابي به صلح را به بن‌بست بکشاند.

هنوز تاريخي براي مذاکرات صلح تعيين نشده است. سازمان ملل در ابتدا اعلام کرده بود که ماه سپتامبر اين مذاکرات انجام مي‌شود، اما اين امر در نهايت رخ نداد.

گريفيتس برنامه‌ريزي کرده که هفته آينده به صنعا و محلات تحت کنترل شورشيان برود تا قرارها را نهايي کند و حتا همراه هيأت نماينده‌گان حوثي‌ها به سوئد سفر کند.

طبق گزارش سازمان ملل متحد، هشت ميليون نفر در يمن به شدت دچار کمبود غذا هستند که اين تعداد مي‌تواند به چهارده ميليون نفر برسد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید