نگراني‌ها از به حاشيه راندن حکومت در گفت‌وگوهاي صلح

 

 

در حالي که شوراي صلح به تازه‌گي گفته است، «پروسه صلح از دست اين شورا خارج شده‌است»، اما آگاهان امور تأکيد مي‌کنند که طرف گفت‌وگوهاي صلح و مذاکره گروه طالبان در حال حاضر امريکا است، نه حکومت افغانستان و به همين منظور هم واشنگتن آقاي خليل‌زاد را مامور اين پروسه ساخته است.

اين در حاليست که آقاي خليل‌زاد پس از گفت‌وگو با نماينده‌گان طالبان با شماري از چهره‌هاي سياسي و نهادهاي سياسي- اجتماعي ديدار و گفت‌وگو کرد و در اين ديدارها گفته است که مرحله بعدي گفت‌وگوهاي صلح از سوي حکومت مديريت خواهد شد.

اين در حاليست که حبيبه سرابي معاون شوراي صلح، روز پنج‌شنبه در نشستي در کابل گفت: «پروسه صلح از دست اين شورا خارج شده‌است.»

خبرگزاري رويترز گزارش کرده است که زلمي خليل‌زاد از نماينده‌گان نهادهاي سياسي- اجتماعي افغانستان خواسته تا به گفت‌وگوهاي صلح بين حکومت و طالبان بپيوندند.

نماينده خاص وزارت خارجه امريکا براي مذاکرات صلح افغانستان که به مرحله دوم سفرش به افغانستان و کشورهاي منطقه سه‌شنبه آينده پايان مي‌دهد، هفته پيش با محمد اشرف غني رييس جمهور، عبدالله عبدالله رييس اجرايي و ساير مقام‌هاي افغانستان، ديدار و گفت‌وگو کرد.

شوراي صلح اما تأکيد مي‌کند که اميدوار است مذاکرات صلح به ميانجي‌گري زلمي خليل‌زاد در نهايت به گفت‌وگوهاي بين‌الافغاني بي‌انجامد.

سيد احسان طاهري سخن‌گوي شوراي صلح‌ به «راديو آزادي» گفته است: «پروسه صلح به رهبري و مالکيت افغانستان است. ما اميدوار هستيم که به زودي به همکاري کشورهاي منطقه و جهان به‌شمول ايالات متحده امريکا مذاکرات صلح بين حکومت و طالبان در چارچوب گفت‌وگوهاي بين‌الافغاني به يک توافق صلح بي‌انجامد.»

آقاي خليل‌زاد در ماه پيش با نماينده‌گان طالبان در قطر ديدار و گفت‌وگو کرد.

گروه طالبان به تکرار از گفت‌وگو با حکومت افغانستان به طور مستقيم انکار کرده و گفته‌اند که با امريکا مي‌خواهند به طور مستقيم گفت‌وگو کنند.

از سويي‌هم  آگاهان امور مي‌گويند، جانب اصلي مذاکره در گفت‌وگوهاي صلح حکومت افغانستان نه بلکه امريکا است.

محمد شفيق امين آگاه سياسي گفته است: «فکر مي‌شود که بدون امريکا راه حل در مسايل مغلق صلح افغانستان پيدا نمي‌شود و حقيقت اين است که طرف اصلي مذاکره ايالات متحده است. اما چون اين موضوع به نوعِ به مسأله استقلال و حاکميت افغانستان وابسته است، حکومت به ناچار در سياست‌هاي اعلاني خود اين موضوع را مطرح مي‌کند که پروسه صلح را تحت رهبري و مالکيت خود دارد و منحيث يک فکتور اصلي در قضيه دخيل است.»

از سويي‌هم يکي از دستياران رييس جمهور غني که نخواسته از او نام گرفته شود، به خبرگزاري رويترز گفته است: « رييس جمهور غني و شماري از سياست‌مداران، چنين احساس مي‌کنند که امريکا در گفت‌وگوهاي صلح حکومت افغانستان را در حاشيه قرار داده‌است.»

اين منبع هم‌چنان گفته است که آقاي خليل‌زاد در ديدار با چهره‌هاي سياسي، نماينده‌گان احزاب و نهادهاي مدني اطمينان داده است که امريکا در مرحله بعُدي مذاکرات صلح، افغان‌ها را در حاشيه نمي‌گذارد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید