تلاش‌ شماري از اعضاي خاندان سعودي براي جلوگيري از پادشاهي محمد بن سلمان

 

سه منبع نزديک به دربار پادشاهي عربستان به خبر گزاري رويترز گفته‌اند، به دنبال موج انتقادهاي بين‌المللي از قتل جمال خاشقجي، روزنامه نگار منتقد سعودي، تعدادي از اعضاي خاندان سعودي در تلاش هستند تا مانع پادشاهي محمد بن سلمان بشوند.

اين منابع گفته‌اند، ده‌ها تن از اعضاي ذي نفوذ خاندان سلطنتي سعود به دنبال تغيير جانشين ملک سلمان82 ساله هستند، اما تا زماني که او در قيد حيات است دست به اقدام نمي‌زنند.

آن‌ها گفته‌اند، بعيد است که ملک سلمان دست به اقدامي عليه پسر محبوب خود يعني محمد بن سلمان بزند.

رويترز به نقل از اين منابع مي‌گويد،اين اعضاي خاندان سلطنتي در حال رايزني در خصوص جانشيني احتمالي احمد بن عبدالعزيز برادر کوچک‌تر م ملک سلمان و عموي محمد بن سلمان هستند.

طبق اين گزارش، احمد بن عبدالعزيز تنها برادر تني ملک سلمان است که از حمايت اعضاي خاندان سلطنتي، نيروهاي امنيتي و کشورهاي غربي برخوردار است.

شاهزاده احمد بن عبدالعزيز پس از يک سفر دوونيم ماهه به خارج از کشور در ماه اکتوبر به رياض بازگشت. در طول اين سفر او در لندن و در واکنش به يک تظاهرات اعتراضي عليه خاندان سلطنتي عربستان ظاهراً از رهبري در کشور انتقاد کرد.

گفته ‌مي‌شود که احمد بن عبدالعزيز يکي از تنها سه نفري است که در نشست شوراي «هيأت بيعت» با وليعهدي محمدبن سلمان مخالفت کرده است.

منابع مطلع سعودي هم‌چنان گفته‌اند که مقام‌هاي ارشد امريکايي در مذاکرات خود با مقام‌هاي عربستان در هفته‌هاي اخير به طور ضمني از شاهزاده احمد بن عبدالعزيز حمايت کرده‌اند.

اين منابع تصريح کرده اند، احمد بن عبدالعزيز قرار نيست که هيچ يک از برنامه‌هاي اجتماعي، اقتصادي و سياسي که توسط محمد بن سلمان شروع شده را متوقف کند و به قراردادهاي نظامي دست نمي زند و وحدت اعضاي خاندان سلطنتي را باز خواهد گرداند.

واشنگتن‌پست، روزنامه‌يي که جمال خاشقجي در آن يادداشت مي‌نوشت، روز جمعه در گزارشي ادعا کرد که سازمان اطلاعات مرکزي امريکا، «سي‌آي‌اِي»، به اين نتيجه رسيده است که دستور قتل جمال خاشقجي را محمد بن سلمان صادر کرده است.

با اين حال شماري از قانون‌گذاران امريکايي و تحليل‌گران در رسانه‌هاي بين‌المللي به اين باور اند که دستور اين قتل را محمد بن سلمان داده است.

در تازه‌ترين مورد، سناتور ليندسي گراهام که از متحدان دونالد ترمپ در کنگره به شمار مي‌رود روز يکشنبه گفت در روابط آمريکا و عربستان، محمد بن سلمان نقش ويرانگر داشت.

آقاي گراهام به شبکه خبري ان‌بي‌سي گفت: «متنفرم که اين را مي‌گويم؛ چون اميد زيادي به او، براي انجام اصلاحات مورد نياز در عربستان بسته بودم. اما تا جايي که ليندسي گراهام خبر دارد، آن کشتي غرق شد.»

جمال خاشقجي روز دهم مهر امسال پس از ورود به قنسولگري سعودي در استانبول ناپديد شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید