رويارويي لفظي ترمپ و رييس ديوان عالي ايالات متحده

 

رييس‌جمهوري امريکا و رييس ديوان عالي آن کشور که عالي‌ترين نهاد قضايي ايالات متحده است، در رخدادي کم‌سابقه، اظهارات و سخنان انتقادآميزي را رد و بدل کرده‌اند.

بگومگو ميان دونالد ترمپ و جان رابرتز، پس از آن آغاز شد که رييس‌جمهوري امريکا، به تاريخ 29 عقرب، يکي از قضات کشورش که حکمي عليه سياست‌هاي مهاجرتي او داده بود را «قاضي اوبامايي» توصيف کرد.

قاضي رابرتز، رييس ديوان عالي امريکا، که خود توسط جمهوري‌خواهان به عضويت اين نهاد مرجع قضايي درآمده، سخنان آقاي ترمپ را رد کرده‌است.

او، گفته است: «ما قضات اوبامايي يا قضات ترامپي نداريم؛ ما قضات بوشي يا قضات کلينتوني نداريم.»

اشاره جان رابرتز به رييسان جمهوري پيشين و کنوني کشورش است که بنا بر قانون مسوول معرفي قاضي منتخب خود براي کرسي‌هاي ديوان عالي امريکا هستند. اين قضات بايد سپس به تائيد سناي ايالات متحده برسند.

رابرتز در آستانه «روز شکرگزاري» -يک تعطيلي ملي در امريکا- مي‌گويد «استقلال نهاد قضايي چيزيست که همه ما بايد شکرگزار آن باشيم».

ترمپ از سوي ديگر به اين سخنان واکنش نشان داده‌است و استقلال قضات فدرالي که از سوي روساي جمهور پيشين کشورش معرفيو توسط سنا تائيد شده‌اند را زير سوال برده‌است.

او، در حساب کاربري خود در توئيتر نوشته است «قاضي‌القضات جان رابرتز، ببخشيد، شما حقيقتاً «قضات اوبامايي» داريد و آن‌ها ديدگاه‌هاي بسيار متفاوتي در مقايسه با آدم‌هايي که مسوول حفظ امنيت کشور ما هستند، دارند».

اين البته نخستين باري نيست که دونالد ترمپ به انتقاد از قاضي يا قضات کشورش مي‌پردازد. براي نمونه در ماه ثورماه 1395 او در واکنش به لغو فرمان مهاجرتي‌اش توسط يک قاضي، حکم او را «مسخره» و خودش را «به اصطلاح قاضي» توصيف کرده بود.

در جريان کارزار انتخابات رياست‌جمهوري امريکا در سال 2016 آقاي ترمپ، خودِ جان رابرتز را نيز به‌خاطر راي سرنوشت‌ساز او به بيمه درماني اوباما در سال 2012، هدف انتقاد قرار داده بود. راي قاضي رابرتز عملن جلولغو اين قانون را در آن زمان گرفت.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید