هشدار نهادهاي دولتي امريکا نسبت به افزايش گرم شدن زمين

 

گزارش جديد نهادهاي دولتي امريکا از تغييرات آب و هواي با هشدارهاي جدي در اين زمينه همراه است و عنوان مي‌کند که تغييرات اقليمي مي‌تواند صدها ميليارد دالر به اقتصاد ايالات متحده لطمه وارد کند و به مرگ هزاران نفر منجر شود.

اين گزارش را گروهي متشکل از 13 مؤسسه دولتي امريکا تهيه کرده اند که در آن از افزايش شدت گرماي جهاني خبر داده اند.

در گزارش آمده است که اگر با گرماي که قرار است رونما گردد مقابله نشود، تا آخر قرن بيست و يکم به طور متوسط 5 درجه سانتي‌گراد به دماي کره زمين افزوده مي‌شود.

گزارش مورد اشاره بر پايه چهارمين ارزيابي ملي ايالات متحده از تغييرات آب و هواي تدارک ديده شده که در انجام آن 300 دانش‌مند نقش داشته‌اند. بخشي از يافته‌هاي اين گزارش پاييز سال گذشته منتشر شد که مي‌گفت دليل افزايش دماي زمين هيچ چيزي نمي‌تواند باشد به جز اقدامات انسان و  به ويژه صدور گازهاي گلخانه‌اي.

يافته‌هاي اين پژوهش آشکارا با ديدگاه‌هاي دونالد ترمپ، رييس جمهوري امريکا، در تعارض است که تغييرات آب و هواي را دروغ مي‌نامد.

او، روز چهارشنبه با اشاره به سرد شدن هواي بسياري از نقاط امريکا در آستانه عيد شکرگزاري که از آن به عنوان سردترين عيد شکرگزاري نام برده شده است، در توييتر نوشت که «پس گرم شدن هواي جهان چه شد؟»

اما اين گزارش تأکيد مي‌کند که تغييرات آب و هوايي را با استناد به هواي يک روز يا يک هفته نمي‌توان رد کرد بلکه آن را تنها در يک گستره زماني طولاني مي‌توان سنجيد.

از سويي انتشار اين گزارش روز جمعه و در حالي که مردم ايالات متحده در تعطيلات عيد شکرگزاري به‌سرمي‌برند انتقاد رسانه‌هايي نظير هافينگتون پست و سي‌ان‌ان را به دنبال داشته که معتقدند دولت با اين کار خواسته از تاثير گزارش در اذهان عمومي بکاهد چرا که قرار بوده اين گزارش در ماه دسامبر منتشر شود.

درگزارش آمده است که انسان امروز گرم‌ترين هوا در تاريخ مدرن را تجربه مي‌کند و حتا اگر هم‌اکنون نيز به بهترين نحو عمل کند و گازهاي گلخانه‌اي را صفر برساند، باز دماي جهان 1.1 فارنهايت گرم‌تر مي‌شود. در صورتي که گازهاي گلخانه‌اي کاهش قابل ملاحظه‌اي نيابد، ميانگين سالانه دماي جهاني تا آخر اين قرن مي‌تواند 9 درجه فارنهايت (5 درجه سانتيگراد) يا حتا بيشتر افزايش يابد.

واشنگتن اعلام کرده است که از معاهده اقليمي پاريس خارج مي‌شود، معاهده‌اي که سال 2015 با هدف کاستن از انتشار گازهاي گلخانه‌اي حاصل آمد و تقريبن همه کشورهاي جهان به آن پيوسته‌اند.

خروج از اين معاهده يکي از وعده‌هاي انتخاباتي دونالد ترامپ بود. به گفته او، اين توافق «براي مردم آمريکا هزينه‌بر» است و تحقيقات نشان مي‌دهد که اجراي اين معاهده تا سال 2025 بيش از دو و نيم ميليون فرصت شغلي را در کشورش از بين مي‌برد.

با اين حال آقاي ترمپ گفته که امريکا آماده مذاکره دوباره در اين باره است تا توافقي منصفانه‌تر شکل بگيرد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید