هشدار امريکا به نقض «انزجار آميز» استقلال اوکراين توسط روسيه

 

سفير امريکا در سازمان ملل متحد به روسيه هشدار داد که توقيف سه کشتي اوکرايني «نقض انزجار آميز تماميت ارضي اوکراين» است. او، از روسيه خواست تنش‌هاي ناشي از اين اقدام «متکبرانه» را کاهش دهد.

نيکي هيلي گفته است، روز دوشنبه با دونالد ترمپ رييس‌جمهور و مايک پومپئو وزير خارجه امريکا در اين زمينه گفت‌وگو کرده و سخنان او منعکس کننده «نگراني‌هاي عالي‌ترين سطوح دولت امريکا» است.

او، افزوده است: «همان‌طور که پرزيدنت ترمپ بارها گفته است امريکا از مناسبات عادي با روسيه استقبال مي‌کند، اما اقدامات غيرقانوني نظير اين برقراري چنين مناسباتي را غيرممکن مي‌کند.»

واحدهاي ويژه نيروي دريايي روسيه دو شناور توپدار کوچک و يک يدک‌کش اوکرايني را توقيف کرده و مسکو مدعي است که اين شناورها غيرقانوني وارد حريم دريايي روسيه شده‌اند.

کار غيرقانوني انجام نداده‌اند و روسيه را به تعرض نظامي متهم کرده است.

نيکي هيلي در بخش ديگري از سخنان روز دوشنبه خود گفت: «امريکا تحريم‌هاي خود عليه روسيه به دليل ضميمه کردن ناحيه کريمه را ادامه خواهد داد. انجام اقدامات تعرضي از اين دست وضعيت را دشوارتر خواهد کرد. موقعيت روسيه در سطح بين‌المللي را بيش از اين تضعيف کرده و مناسبات روسيه با آمريکا و بسياري ديگر از کشورهاي جهان را تخريب مي‌کند.»

دميتري پوليانسکي، قائم‌مقام سفير روسيه در سازمان ملل متحد، اوکراين را به طراحي اين حادثه متهم کرد و گفت دليل چنين اقداماتي کاهش محبوبيت رييس‌جمهوري اوکراين در آستانه انتخابات رياست‌جمهوري آينده اين کشور است.

آقاي پوليانسکي در جلسه شوراي امنيت گفته است: «او چگونه مي‌تواند در چنين وضعيتي موقعيت خود را حفظ کند؟ کاملن روشن است، فقط از طريق اقدامات تحريک‌آميز، متهم کردن روسيه و تلاش براي افزايش محبوبيت خود به عنوان ناجي کشور.»

او، افزوده است که هدف اقداماتي از اين دست لغو انتخابات رياست‌جمهوري اوکراين است با وجودي که پروشنکو وعده داده بود که حتمن برگزار خواهد شد.

آقاي پوليانسکي هشدار داد که روسيه «هيچ‌گاه ضربه اول را نزده ولي به خوبي مي‌داند چگونه از خود دفاع کند.»

رزماري دي کارلو، مسوول امور سياسي سازمان ملل متحد، در جلسه شوراي امنيت گفت به طور مستقل و به يقين نمي‌توان چگونگي وقوع اين حادثه را تأييد کرد ولي يادآوري کرد که تنها نتيجه آن وخامت بحران و تنش در اطراف اوکراين است.

او، افزوده است: «ما قوياً از اوکراين و روسيه مي‌خواهيم که از اقدامات و اظهارات خصمانه پرهيز کرده و براي جلوگيري از تشديد تنش و پيامدهاي احتمالي آن هرچه سريعتر اين اختلاف را حل کنند.»

 

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید