قرارداد 15 ميليارد دالري موشک‌هاي تاد بين امريکا و عربستان سعودي نهايي شد

 

خبرگزاري رويترز و شبکه تلويزيوني سي‌ان‌بي‌سي به نقل از يک سخن‌گوي وزارت خارجه امريکا گزارش داده‌اند که قرارداد فروش 15 ميليارد دالري سامانه‌هاي موشکي «تاد» به عربستان سعودي نهايي شده است.

يک سخن‌گوي وزارت خارجه امريکا گفته است که آخرين مدارک رسمي مربوط به «تقاضا» و «پذيرش» اين قرارداد بين مقام‌هاي دو کشور امضا شده است.

به گزارش رويترز، اين قرارداد شامل 44 سامانه ضدموشکي «تاد» و تجهيزات مرتبط با آن است.

بنابر همين گزارش، نهايي شدن اين قرارداد در پي «لابي‌گري شديد» و از جمله گفت‌وگوي تيلفوني دو ماه پيش بين ملک سلمان، پادشاه سعودي، با دونالد ترمپ، رييس جمهوري امريکا، صورت گرفته است.

به نوشته رويترز، با افزايش نگراني‌ها از نقش حکومت سعودي در قتل جمال خاشقجي، دولت ترمپ و کارخانه‌هاي اسلحه‌سازي امريکا در هفته‌هاي اخير کوشيده‌اند چند قرارداد را که بارها به عنوان بسته 110 ميليارد دالري از آن تمجيد شده است نجات دهند.

اما به گفته سخن‌گوي وزارت خارجه امريکا، قرارداد فروش «تاد» به عربستان سعودي امنيت بلند مدت آن کشور و هم‌چنان منطقه خليج فارس را در برابر افزايش تهديدهاي مربوط به موشک‌هاي بالستيک رژيم ايران و گروه‌هاي تندرو تحت حمايتش حفظ مي‌کند.

عربستان سعودي متحد راهبردي امريکا در منطقه به شمار مي‌رود، اما قتل جمال خاشقجي در قنسولگري سعودي در استانبول و هم‌چنان بازتاب بحران انساني يمن در رسانه‌هاي بين‌المللي دولت ترمپ را براي کاستن از حمايت‌هايش از محمد بن سلمان، وليعهد عربستان، زير فشار گذاشت.

با اين حال دونالد ترمپ گفته است ايالات متحده «شريک ثابت قدم» عربستان سعودي باقي خواهد ماند حتا اگر محمد بن سلمان از طراحي قتل جمال خاشقجي مطلع بوده باشد. وزير خارجه امريکا نيز کاهش مناسبات با عربستان را خطاي بسيار بزرگ خوانده است.

خبر قرارداد فروش موشک‌هاي تاد به عربستان سعودي را نخستين بار شبکه سي‌ان‌بي‌سي فاش کرد و پس از آن يک مقام سعودي در گفت‌وگو با رويترز، ضمن تأييد اين خبر گفت که اين قرارداد تا پايان سال 2018 نهايي خواهد شد.

نهايي شدن قرارداد فروش تاد به عربستان در حالي صورت گرفته است که سناي امريکا باوجود مخالفت‌هاي دولت ترمپ، سرانجام موافقت کرد که قطع‌نامه پايان دادن به حمايت از عربستان سعودي و متحدانش در جنگ يمن را بررسي کند.

با اين حال قرارداد فروش سامانه تاد به عربستان سعودي پيش از اين در سال 2017 مجوز لازم را از کنگره امريکا دريافت کرده است.

سامانه ضدموشکي تاد سيستمي براي مقابله با موشک‌هاي بالستيک است که شرکت «لاکهيد مارتين» آن را ساخته است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید