از خبرنگاري تا تجارت؛ تکمه فيشن با مديريت يک بانو تبديل به برند داخلي خواهد شد

 

مرسل دهاتي

هفته پيش بود که خبر ناراحت کننده‌يي از ولايت شمال‌شرقي بدخشان پخش شد. موضوع و چگونه‌گي اين اتفاق تکان‌دهنده بود. يک مرد که عضو گروه طالبان است، هم‌سرش را که مادر چندين فرزند بود، نيمه شب به ضرب گلوله کشت.

اين خبر با اين شيوه در رسانه‌ها گزارش شد: «يک مرد در بدخشان همسر 35 ساله اش را به دليل اين که طلاق غيابي از او گرفت، تيرباران کرده است.»

اين گوشه‌ي کوچکي از خبرهاي ناگوار از وضعيت زنان در افغانستان است. هر چند وقت يک بار، اتفاق چنين تکان دهنده در يکي از ولايت‌هاي اين کشور رخ مي‌دهد. خبرهاي از اين دست؛ طالبان زني را به جرم صحبت تليفوني با برادرش در جلو چشمان مردم شلاق زد. طالبان دختري را به جرم فرار از خانه در انظار عمومي شلاق زدند. دختري به دليل اين که پدرش مي‌خواست او را به مرد ديگري به شوهر بدهد، خود کشي کرد. و يا تکان دهنده تر، يک دختر ده ساله در شب اول عروسي اش در نتيجه صدمه ديدن از رابطه‌ي جنسي جان داد. اين‌ دست گزارش‌ها از وضعيت زنان افغانستان در گوشه و کنار اين کشور، کم کم عادي مي‌شود.

خبر بدتر اما گزارش روز گذشته روزنامه گاردين بود که در آن در مورد بدرفتاري هاي جنسي با دختران ورزشکار فدراسيون فوتبال افغانستان از سوي مسوولان مرد اين فدراسيون گزارش شد.

اما با اين اوصاف هنوز هم زنان و دختران بسياري اند که با وجود تهديدات گسترده امنيتي و حمايت نشدن از سوي دولت، اقدام به ايجاد کاري مي‌کنند. با وجودي که بخشي از جامعه افغانستان، با مشکلات گسترده‌ي رو به رو اند، اما سهم گرفتن زنان افغانستان با گذشت‌زمان در بخش‌هاي گوناگون به ويژه در بخش تجارت، افزايش يافته است.

بيش‌تر از يک سال مي‌شود که اتاق تجارت و صنايع زنان افغانستان با حضور رولا غني خانم رييس جمهور مقام‌هاي دولتي و زنان تجارت پيشه به منظور پيشرفت و تقويت اقتصادي زنان تجارت پيشه، در کابل افتتاح گرديد.

بر اساس آخرين آمار از سوي اتاق تجارت و صنايع افغانستان، تعداد زنان سرمايه‌گذار در افغانستان 820 نفر مي‌باشند که در رشد اقتصاد افغانستان سهم دارند و در ميان ولايت‌ها، کابل با 424 سرمايه گذار زن، بالاترين زنان تجارت‌پيشه را در خود جاي داده است.

حامده صافي مسوول تکمه فيشن، يکي از اين زنان تجارت پيشه است که دو‌سال از شروع فعاليت‌اش مي‌گذرد. آنچه او از کار و بارش مي‌گويد، با دشواري‌هاي زيادي رو به رو بوده است، اما رمز موفقيت‌اش هم اين بوده است که به مشکلات تسليم نشده و هم‌چنان به تجارت‌‌اش ادامه داده است.

تکمه فيشن يکي از فروشگاه‌ها و توليدي لباس‌هاي محلي و جديد افغانستان هست که لباس‌هاي طراحي قديمي را با دوخت جديد و تا حدي طرح‌هاي نو عرضه مي‌کند. اين شرکت توليدي، لباس‌هاي زنانه و مردانه توليد مي‌کند. انواع مختلف لباس با چند نوع ديزاين مربوط به خود شان.

حامده صافي پيش از اين در رسانه‌ها کار مي‌کرد. او هم‌زمان با بيش‌تر شدن تهديدات امنيتي عليه خبرنگاران، از دنياي رسانه فاصله گرفته و وارد کار جديد شد. اين بانوي جوان به عنوان يک کارآفرين، تجارت کوچکي را آغاز کرد که اکنون تبديل به يک تجارت رو به رشد شده است.

حامده مي‌گويد: « پيش از اين‌که تکمه فيشن را ايجاد کنم حتا خودم صد در صد مطمين نبودم که کارم موفقانه پيش مي‌رود يا خير، زيرا با اوضاع بحراني که در کشور وجود دارد مردان و سرمايه‌داران بزرگ جرأت سرمايه‌گذاري و کار کردن در اين کشور را ندارند؛ اما من علاقه‌مندي زيادي که به تجارت داشتم، با تلاش‌هاي شبانه روزي‌ام موفق به ايجاد تکمه فيشن شدم.»

زنان زيادي دست به کارهاي تجاري به ويژه در بخش توليد لباس زده اند. در اين ميان اما شماري کمتر از آن‌ها توانسته اند موفقيت چشم‌گير داشته باشند. در شرايطي که هنوز هم در هر گوشه افغانستان زنان به گلوله بسته مي‌شوند، مورد تجاوز جنسي قرار مي‌گيرند، محاکمه صحرايي مي‌شوند و آمار قتل‌هاي ناموسي هم رو به رشد است، اهميت کار حامده صافي را مي‌شود بهتر درک کرد.

تکمه فيشن با سرمايه‌ي درحدود پانزده‌هزار دالر ايجاد شده و هم‌زمان با افتتاح تکمه فيشن، زمينه‌کار براي چندين جوان نيز فراهم گرديده است. تکمه فيشن در نخست با دو کارگر و وسايل ابتدايي آغاز شده است، اما به مرور زمان گسترش يافته و اکنون طرف‌داران و مشتريان زياد و خاص خود را دارد.

حامده صافي مي‌گويد: «من در اوايل کارم، امکانات و بودجه زيادي نداشتم، اما هميشه مي‌خواستم تا به همه اهدافم که مرتبط به تکمه فيشن مي‌شد هر‌چه زودتر برسم. ايده‌ها و مفکوره‌هايم کلان بود. بعد از افتتاح با شروع کار کوچک، وارد بازار کاري شديم مشکلات زياد بود، اما پيشرفت خوبي هم داشتم و از کارم راضي هستم.»

شايد يکي از دلايل عمده موفقيت اين بانوي جوان، حمايت خانواده و دوستانش باشد. او از محدود دختران جواني است که خانواده‌اش با هر تصميم او، مخالفت نکرده است. هرچند نگراني داشته اند. او وقتي خبرنگار شده است، با مشکل از سوي خانواده‌اش رو به رو نبوده است. وقتي هم اقدام به ايجاد يک تجارت کرده است باز هم با ممانعت رو به رو نبوده است. اما اکنون تکمه فيشن تبديل به يک برند خاص مي‌شود. احتمالن آينده فوق العاده در انتظار اين شرکت توليد لباس و مد خواهد بود.

او مي‌گويد، خانواده و دوستانش به آينده کارش خيلي خوش‌بين نبودند. هرچند حالا همه به او افتخار مي‌کنند. حامده در ميان دختران جوان دوستان خوبي هم دارد که هميشه او را تشويق مي‌کنند. دست کم اين مسأله در شبکه‌هاي اجتماعي به خوبي واضح است که در کنارش هستند.

تکمه فيشن توانسته است ذوق مشتريان داخلي و خارجي را خوب شناسايي کند. براي همين يک بخش بزرگي از مشتريان او زنان خارجي اند، اما اکنون شماري از زنان افغانستان نيز در جمع مشتريان اصلي او قرار گرفته اند.

تکمه فيشن با معرفي هشت طرح لباس و به اشتراک گذاشتن آن‌ها در صفحات اجتماعي، در افکار مشتريانش جاي گرفت. اکنون اين مرکز تجاري لباس تنها در کابل فعاليت دارد، اما مسوول او، بيش‌ترين تلاش‌اش روي اين است که تکمه فيشن را به يک برند با اعتبار تبديل کند.

حامده مي‌گويد، تصميم دارد نماينده‌گي‌هاي کار و بارش را در ولايت‌هاي افغانستان نيز ايجاد کند، اما او عجله‌ي زيادي هم ندارد و مي‌خواهد کارش هم‌چنان با قدرت به پيش برود.

اين دختر جوان اکنون به يک بخشي از خواسته‌هايش نزديک شده است. کارش در ميان مردم جا باز کرده و نتيجه خوبي نيز به دست آورده است. از صحبت هاي حامده در مورد کارش مي‌شود درک کرد که او چقدر خوشحال است و از اين که وقتي طرح جديدي از لباس‌هاي تکمه فيشن را در شبکه‌هاي اجتماعي به نمايش مي‌گذارد با استقبال گسترده‌يي رو به رو مي‌شود.

حامده مي‌گويد، اگر طرح جديدي را ديرتر به نمايش بگذارد با يک دنيا پيام رو به رو مي‌شود که در مورد طرح جديد از او سوال مي‌کنند و اين اتفاقات به او انرژي بيشتر مي‌دهد که کارش را جدي تر و با قدرت تر دنبال کند. اما در اين ميان، آنچه درد مشترک تمامي کارآفرينان در کابل است، حمايت نشدن جدي از سوي حکومت؛ چيزي که حامده صافي نيز از آن انتقاد دارد و مي‌گويد، دولت هيچ کار اساسي و بنيادي انجام نداده است که زير چتر آن زنان تجارت پيشه، تشويق و حمايت شوند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید