دبيرکل سازمان ملل: موضوع گرم شدن کره‌زمين را جدي بگيريد

 

آنتونيو گوترش، دبير کل سازمان ملل در نشست سازمان ملل متحد براي مقابله با تغييرات اقليمي در لهستان از رهبران جهان خواست موضوع گرم شدن کره زمين را جدي گرفته و در اين زمينه دست به اقدام بزنند.

به گزارش رويترز، دبير کل سازمان ملل متحد گفت: «تغييرات آب و هوايي مهم‌ترين موضوعي است که ما با آن مواجه هستيم.»

او، تصريح کرد: «به رغم اين که شاهد تأثيرات مخرب تغييرات آب و هوا هستيم که باعث هرج و مرج در سراسر جهان شده است، امابه اندازه کافي کار نمي کنيم و به اندازه کافي سريع حرکت نمي‌کنيم تا مانع از وقوع تغييرات غير قابل برگشت و فاجعه بار شويم.»

نشست سازمان ملل متحد براي مقابله با تغييرات اقليمي که دو هفته طول خواهد کشيد روز دوشنبه و با شرکت ده‌ها تن از رهبران جهان در شهر کاتوويتس لهستان آغاز شد.

در همين زمينه، ديويد اتنبورو، مستند ساز سرشناس و فعال محيط زيست بريتانيايي از رهبران جهان خواست با «بزرگ‌ترين خطر در هزاران سال» مقابله کنند.

ديويد اتنبورو که به خاطر تهيه مستندهاي فراواني در مورد طبيعت و حيات وحش شهرت دارد اخيرن در مستندي با عنوان «سياره آبي – قسمت دوم» تأثيرات ويرانگر آلوده‌گي محيط زيست بر اقيانوس‌ها را بررسي کرده است.

ديويد اتنبورو که به عنوان يکي از «نماينده‌گان مردم» در اين نشست شرکت دارد، گفته است: «رهبران جهان، شما بايد رهبري کنيد. بقاي تمدن‌هاي ما و طبيعتي که به آن وابسته ايم در دست شماست.»

پژوهش‌هاي اخير نشان مي دهند که ميزان گرمايش زمين بسيار بيشتر از اهداف تعيين شده در معاهده اقليمي پاريس سال 2015 است. نشست لهستان مهم‌ترين اجلاس سازمان ملل متحد در زمينه تغييرات اقليمي از آن زمان و هدف اصلي آن تعيين مقررات و الزامات اجرايي براي اجراي معاهده اقليمي پاريس است.

اما به نظر مي‌رسد که سازمان ملل متحد و رهبران کشورهاي جهان هنوز نتوانسته اند فوريت اقدام‌هاي ضروري براي کاهش مصرف سوخت‌هاي فسيلي که يکي از اهداف اصلي معاهده پاريس است را تثبيت کنند.

نماينده‌گان برخي از قدرت‌هاي بزرگ که آلاينده‌ترين کشورهاي جهان هستند در کنفرانس لهستان غايب اند و دولت آمريکا قصد دارد از معاهده اقليمي پاريس خارج شود.

خبرگزاري رويترز مي افزايد، مذاکرات فني هيأت‌ نماينده‌گي حدود 200 کشور جهان با هدف افزايش احتمال توافق از روز يکشنبه آغاز شد. موضوع اصلي اين گفت‌وگو‌ها تنظيم مقررات و الزامات اجرايي براي محدود کردن ميزان گرمايش زمين بين 1.5 تا 2 درجه سانتي گراد است که از دست‌آوردهاي مهم اجلاس پاريس بود.

معاون وزير محيط زيست لهستان و رييس اين کنفرانس گفت، بدون موفقيت در کنفرانس کاتوويتس معاهده اقليمي پاريس موفق نخواهد شد چون در آن معاهده فقط اهداف و نه روش‌هاي دستيابي به آن مشخص شده است.

او در بخشي از سخنراني خود گفت:«موج خوشبيني و همکاري جهاني در اجلاس پاريس فروکش کرده و اکنون متزلزل است.»

با اين وجود او تعهد کشورهاي گروه 20 که در بيانيه پاياني اجلاس اخير خود در آرژانتين بر تعهد به معاهده اقليمي پاريس تأکيد کردند را دلگرم کننده دانست. دولت آمريکا اين تعهد را نپذيرفته است.

مجموعه‌يي از پژوهش‌هاي علمي که در ماه‌هاي اخير منتشر شده تفاوت فاحش بين شعار و اقدامات عملي براي کاهش آلوده‌گي ناشي از مصرف سوخت‌هاي فسيلي را نشان داده اند.

ديويد اتنبورو نيز در بخش ديگري از سخنراني خود گفت:«سرعت گرمايش زمين از سرعت اقدامات ما در اين زمينه بيشتر است. قبل از آن‌که بيشتر از اين دير شود بايد اقدامات عملي را تسريع کنيم.»

«ما با يک فاجعه جهاني روبرو هستيم که نتيجه فعاليت‌هاي بشر است. تغييرات اقليمي بزرگ‌ترين خطر در هزاران سال اخير است.»

اشتراک گذاری:

نظر بدهید