عمران خان: پاکستان بيش‌ترين سود را از صلح و ثبات در افغانستان به دست مي‌آورد

 

عمران خان نخست وزير پاکستان در واکنش به نامه دونالد ترمپ، رييس جمهوري امريکا که از او خواسته است، براي کشاندن طالبان به ميز مذاکرات صلح همکاري کنند، گفته است، تأمين صلح در افغانستان بيشتر از هر کشور ديگر به نفع پاکستان است.

رييس جمهوري امريکا  در نامه‌اش به نخست وزير پاکستان تأکيد کرده است: «صلح و ثبات در افغانستان مهم‌ترين اولويت منطقه‌يي من است.»

مسوولان امنيتي امريکا نيز به رسانه‌ها گفته است که آقاي ترمپ به نخست وزير پاکستان گفته است که اين کشور توانايي سرکوب و برچيدن گروه‌هاي هراس افگن را در پاکستان دارد و زماني امريکا دوباره با پاکستان همکار خواهد بود که اين کشور در روند صلح افغانستان همکاري کند.   آقاي عمران خان روز گذشته ساعتي پس از دريافت اين نامه در يک نشست خبري گفته که پاکستان تمام تلاش خود را براي بهبود روند صلح در افغانستان انجام خواهد داد.

به باور نخست وزير پاکستان، بيشترين سود را اين کشور از صلح و ثبات در افغانستان مي‌برد. «جاي خرسندي است که جهان از پاکستان مي‌خواهد که ثبات را در افغانستان تأمين کنند. ما توان انجام اين کار را داريم.”

در همين حال وزارت خارجه پاکستان نيز گفته است که دونالد ترمپ در اين نامه گفته است که ادامه جنگ در افغانستان هزينه بسيار بالاي براي امريکا و پاکستان دارد، به همين خاطر از پاکستان خواسته است که در زمينه بهبود روند صلح و تأمين ثبات در اين کشور همکاري کند.

رييس جمهوري امريکا در بخشي از نامه‌اش گفته است که امريکا و پاکستان بايد براي همکاري‌هاي مجدد تلاش کنند.

در اين اواخر روابط پاکستان و امريکا پس از ادعاي دونالد ترمپ مبني بر حمايت اين کشور از گروه‌هاي هراس افگن به تيره‌گي کشيده است. امريکا کمک‌هاي مالي کشورش به پاکستان را تعليق کرد و به اسلام‌آباد هشدار داد تا زماني که اين کشور در مبارزه با تروريزم اقدام عملي نکند، کمک‌هاي مالي امريکا از سر گرفته نخواهد شد.

امريکا و پاکستان در حالي از تلاش‌هاي شان براي بهبود روند صلح افغانستان خبرداده اند که روز گذشته رييس اجرايي حکومت وحدت ملي در نشست شوراي وزيران گفت، در مذاکرات صلح قيد و شرط مطرح نيست. او تأکيد کرد که در گفت‌وگوهاي صلح با طالبان دست‌آوردهاي هفده ساله مردم افغانستان ناديده گرفته نمي‌شود.

آقاي عبدالله تأکيد کرد که جامعه بين المللي نيز حمايت شان را از پروسة صلح به رهبري و مالکيت افغان‌ها اعلام کرده اند.

ينس ستولتنبرگ، دبير کل ناتو نيز روز گذشته گفت: «هزينه‌ي ترک افغانستان به مراتب بيش‌تر از هزينه‌ي ماندن در اين کشور است. ناتو هم‌چنان در کنار مردم افغانستان خواهد ماند، زيرا نمي‌خواهد که اين کشور دوباره به مکان امن براي هراس‌افگنان مبدل شود.»

اشتراک گذاری:

نظر بدهید