سیما سمر: صلح تأمين نخواهد‌شد، چون مردم نمي‌دانند حکومت با چه‌کسي صلح مي‌نمايد؟!

 

رييس کميسيون حقوق بشر افغانستان مي‌گويد که افغانستان نسبت به هر کشور ديگري به صلح نياز دارد، اما آن‌چه امروز به نام روند صلح جريان دارد، با اين طرح صلح در کشور تأمين نخواهد شد، زيرا کس نمي‌داند که حکومت با کي صلح مي‌کند.

داکتر سيما سمر، رييس کميسيون حقوق بشر افغانستان روز سه‌شنبه(13قوس) در يک نشست خبري در کابل گفت: «قراردادها براي صلح به امضا مي‌رسد، اما صلح تأمين نمي‌شود چون ما نمي‌دانيم که با کي صلح کنيم. نياز است که اکثريت مردم افغانستان با برنامه صلح موافق باشند. هر پروسه‌يي که براي صلح در نظر مي‌گيريم بايد اکثريت مردم افغانستان در جريان باشد. حداقل 70 درصد موضوعات مربوط به صلح بايد با مردم درميان گذاشته شود.»

بانو سمر هم‌چنان گفت، در صورتي که دست‌رسي به عدالت وجود نداشته باشد، هرگز به صلح پايدار نمي‌رسيم، زيرا هر زماني که از ارزش‌هاي حقوق بشري چشم‌پوشي مي‌شود، صلح نيز صدمه مي‌بيند.

رييس کميسيون حقوق بشر تأکيد کرد: «ما در افغانستان نمي‌توانيم کسي را مقدس بسازيم، در حالي که نمي‌تواند در   آوردن صلح کمک کند. ما طرف‌دار انتقام و خشونت نيستيم، اما حداقل به درد و رنج مردم بايد پايان داده شود و از قربانيان جنگ معذرت خواسته شود. هرگز نمي‌توانيم با شعار، صلح پايدار تأمين کنيم در حالي که فقر و گرسنه‌گي وجود داشته باشد.»

روز گذشته داکتر عبدالله عبدالله رييس اجرايي حکومت گفت که براي مذاکره با گروه طالبان هيچ‌قيد و شرط وجود ندارد، اما هرگز دست‌آوردها وپيشرفت‌هاي که در جريان هفده سال گذشته مردم افغانستان به دست آورده اند هرگز ناديده گرفته نمي‌شود.

امروز هفتادمين سالروز تصويب اعلاميه جهاني حقوق بشر و هم‌چنان بيست و پنجمين سالروز تصويب برمانه عمل ويانا و اصولنامه پاريس است. از اين روز در سراسر جهان به عنوان روز مبارزه عليه بي عدالتي و برابري حقوق بشري گرامي‌داشت مي‌شود.

رييس کميسيون حقوق بشر گفت، تلفات غيرنظاميان در جريان جنگ از مهم‌ترين نگراني‌هاي اين کميسيون است و با کساني که مرتکب جرايم جنگي مي‌شوند، بايد برخورد قانوني صورت گيرد.

بانو سمر گفت: ادامه جنگ در کشور مشکلات را بيشتر مي‌سازد، حقوق کودکان درافغانستان تضمين نشده و تعداد زيادي از کودکان با آزار و اذيت جنسي روبه‌ رو اند و به اشکال مختلف مورد آزار و اذيت قرار مي‌گيرند. با ادامه جنگ تعداد بيشتر کودکان از حقوق بشري‌شان محروم مي‌شوند، بنا بر اين صلح يک نياز است، اما برنامه صلح بايد مطابق خواست شهروندان افغانستان تهيه و به پيش برده شود.

او، تصريح کرد که کودکان به خدمات آموزشي دست‌رسي ندارند. فاصله مکتب با روستاها نيز دور است و نبود آموزگاران زن سبب شده است که دختران مکتب را رها کنند.

به گفته‌ي بانو سمر زنان نيز مشکلات بسيار زياد دارند، از آنان به عنوان ملکيت شخصي استفاده مي‌شود و هيچ‌کس نمي‌تواند براي بهبود وضعيت زنان کاري کند، زيرا آنان «ناموس و ملکيت» محسوب مي‌شوند.

او، در بخشي ديگر از صحبت‌هاي خود گفت: «ما بايد به واقعيت‌هاي افغانستان اعتراف کنيم. بدون حضور زنان نمي‌توانيم افغانستان را به سوي دموکراسي و صلح ببريم. ترس دارم که از زنان به عنوان سمبول استفاده کنند.»

اين اظهارات در حالي مطرح مي‌شود که زلمي خليل‌زاد نماينده‌ خاص وزارت خارجه امريکا براي صلح افغانستان روز گذشته سومين دور سفرهاي خود را به کشورهاي همسايه افغانستان و منطقه پيرامون صلح افغانستان آغاز کرد.

با آن که حکومت تأکيد مي‌کند که پيش‌رفت‌هاي جدي در بخش گفت‌وگوهاي صلح با گروه طالبان صورت گرفته است، اما آگاهان امور اين روند را مبهم و حتا معامله ميان امريکا طالبان و حکومت افغانستان عنوان مي‌کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید